Związkowcy z Zachemu zaakceptowali wysokość odpraw

Związkowcy z Zachemu zaakceptowali wysokość odpraw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele związków zawodowych działających w Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy zaakceptowali propozycję zarządu spółki dotyczącą wypłacenia zwalnianym pracownikom po 50 tys. zł. Do końca marca firma chce zmniejszyć zatrudnienie o około 600 osób.

Jak poinformował Mariusz Babula, rzecznik prasowy Grupy Chemicznej Ciech, do której należy Zachem, osoby odchodzące z pracy w Zachemie otrzymają dodatkowe pieniądze oprócz przysługujących im odpraw i odszkodowań, należnych przy zwolnieniach grupowych. Dopłaty wyniosą tyle, by każdy odchodzący z pracy otrzymał w sumie 50 tys. zł.

Podstawowym warunkiem otrzymania takiej kwoty jest rozwiązanie umowy o pracę do końca 2012 roku. Propozycję zaakceptowali przedstawiciele pięciu działających w zakładach związków zawodowych, zobowiązując się jednocześnie do niepodejmowania strajku przeciwko restrukturyzacji firmy.

Zwolnienie większości liczącej obecnie niespełna 700 osób załogi związane jest z wygaszaniem produkcji chemikaliów. Zarząd Ciechu, który jest większościowym udziałowcem Zachemu, zdecydował w tym roku o zaprzestaniu produkcji TDI, podstawowego produktu Zachemu, i sprzedaniu niemieckiemu koncernowi BASF listy dotychczasowych klientów oraz całej związanej z tym produktem technologii i patentów; zobowiązał się również do niepodejmowania produkcji TDI w ciągu trzech lat.

Z informacji przekazanych przez Ciech wynika, że Zachem nadal będzie formalnie istnieć, ale jego działalność sprowadzać się będzie do sprzedaży energii, oczyszczania ścieków i zagospodarowania lub zbycia nieruchomości pozakładowych w Bydgoszczy. Zwolnienia dotkną jednak nie tylko załogę Zachemu, ale także spółki utrzymujące się ze świadczenia na jego rzecz usług.

"Pracę straci nie tylko 600 osób z Zachemu, ale także pracownicy spółek, które są ściśle powiązane z jego dotychczasową produkcją - szacujemy, że bez pracy zostanie około dwóch tysięcy osób" - ocenił przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ "S" Leszek Walczak.

TDI (toluilenodwuizocyjanian) to główny komponent do produkcji pianek poliuretanowych, używanych m.in. w przemyśle motoryzacyjnym czy meblarskim.

W połowie października Ciech i należące do niego Zakłady Chemiczne Zachem zawarły z BASF Polska i BASF SE warunkową umowę "sprzedaży i przeniesienia wartości niematerialnych i prawnych" związanych z produkcją TDI na rzecz BASF Polska za 43 mln euro (ok. 178,56 mln zł). Podczas zorganizowanego w połowie października spotkania w MSP zarząd Ciechu uzasadniał umowę z BASF zbyt wysokimi kosztami produkcji TDI w Bydgoszczy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy z Zachemu zaakceptowali wysokość odpraw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!