Związkowcy Azotów Tarnów niepokoją się o pakiet socjalny

Związkowcy Azotów Tarnów niepokoją się o pakiet socjalny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Największe związki zawodowe działające w Zakładach Azotowych w Tarnowie (ZAT) podpisały list do ministra skarbu Aleksandra Grada, w którym wyrażają niepokój o zabezpieczenie interesów pracowniczych w procesie prywatyzacji tzw. pierwszej grupy chemicznej.

Pod koniec listopada wiceprezes Nafty Polskiej Wiesław Skwarko poinformował, że podpisanie umowy sprzedaży spółek z tzw. pierwszej grupy chemicznej jest możliwe w pierwszym kwartale 2010 r. Nafta Polska w imieniu Skarbu Państwa sprzedaje akcje pierwszej grupy chemicznej, w skład której wchodzą: Ciech, Zakłady Azotowe Tarnów i Kędzierzyn.

Jak poinformował przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników ZAT Zygmunt Barger, zaniepokojenie pracowników spółki spowodowane jest brakiem jakichkolwiek konsultacji z organizacjami związkowymi w sprawie wynegocjowania z potencjalnym inwestorem pakietu socjalnego.

"Oczekujemy, że integralną częścią umowy sprzedaży akcji Azotów będzie pakiet socjalny, a Skarb Państwa, jako właściciel Nafty Polskiej, będzie gwarantem jego zawarcia" - zaznaczył Barger.

Związkowcy z Azotów Tarnów chcieliby się spotkać z ministrem Gradem, aby przekazać swoje oczekiwania wobec inwestora. "Takie spotkanie pozwoliłoby uzyskać szerszą informację o inwestorach i rozładować niepotrzebne napięcia wśród pracowników" - ocenili.

Do kolejnego etapu prywatyzacji pierwszej grupy chemicznej zostało dopuszczonych sześć podmiotów: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners sp. z o.o.; prywatny fundusz NQI (National Qatar Industries Company), specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral SA. Ostateczne oferty mają one złożyć na koniec grudnia.

Preferowanym przez Skarb Państwa wariantem jest sprzedaż wszystkich trzech spółek jednemu inwestorowi. Resort skarbu nie wyklucza jednak możliwości sprzedania tych firm oddzielnie.

Należąca do Skarbu Państwa Nafta Polska została upoważniona do zbycia 36,68 proc. kapitału zakładowego SP w spółce Ciech. Spółka zaprosiła też do negocjacji oferentów chętnych na zakup łącznych udziałów SP i Nafty Polskiej w Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach (52,56 proc.) oraz w Zakładach Azotowych Kędzierzyn-Koźle, ZAK (86,28 proc.). Dzięki sprzedaży kontrolowanych przez siebie akcji tych trzech zakładów resort skarbu chce doprowadzić do ich konsolidacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy Azotów Tarnów niepokoją się o pakiet socjalny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!