Zakłady Azotowe w Kędzierzynie zmniejszą emisję zanieczyszczeń

Zakłady Azotowe w Kędzierzynie zmniejszą emisję zanieczyszczeń
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

250 mln zł wydadzą Zakłady Azotowe Kędzierzyn na budowę instalacji do produkcji kwasu azotowego TK V. Realizacja projektu o charakterze prośrodowiskowym ma być zakończona w przyszłym roku.

Budowana przez kędzierzyńskie zakłady instalacja wraz z neutralizacją to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania spółki. Jej realizacja umożliwi spełnienie tzw. wymagań BAT, a także zapewnienie produkcji nawozów saletrzanych, saletrzano-mocznikowych, poprawę efektywności produkcji na instalacji kwasu azotowego i ciśnieniowej neutralizacji oraz zmniejszenie energochłonności produkcji kwasu azotowego. Dotychczasowa instalacja nie spełnia już restrykcyjnych ekologicznych wymogów UE i będzie działać tylko do końca przyszłego roku - informuje portal Plastech.pl.

Wymagania BAT, czyli najlepsza dostępna technika (ang. Best Available Technique) to najbardziej efektywny oraz zaawansowany poziom rozwoju technologii i metod prowadzenia danej działalności, wykorzystywany jako podstawa ustalania granicznych wielkości emisyjnych, mających na celu eliminowanie emisji lub, jeżeli nie jest to praktycznie możliwe, ograniczanie emisji i wpływu na środowisko jako całość.

Inwestycja prowadzona przez ZAK oznacza budowę budowa nowej instalacji technicznego kwasu azotowego - TK V o nominalnej wydajności 900 Mg/d wraz z instalacją neutralizacji ciśnieniowej o wydajności 1800 Mg/d. Powstaną dwa zbiorniki magazynowe o pojemności. 2 tys. metrów sześciennych, a także chłodnia wentylatorowa oraz nowa instalacja neutralizacji.

Dzięki temu projektowi Zakłady Azotowe Kędzierzyn zanotują spadek emisji tlenków azotu o ok. 1,3 tys. ton rocznie i dwutlenku węgla o ok. 4,5 tys. ton w skali roku. Uda się też osiągnąć zmniejszenie energochłonności instalacji. To duże oszczędności, bo w 2007 r. ZAK wyemitował łącznie bez dwutlenku węgla 8,8 tys. ton zanieczyszczeń pyłowych. Na tlenek azotu przypadło 2,06 tys. ton zanieczyszczeń. Jeśli chodzi zaś o dwutlenek węgla to było go 1, 005 mln ton.

W tej chwili jeśli chodzi o stopień zaawansowania zadania, to opracowano już projekt koncepcyjny, powstało Studium Wykonalności i wybrany został wykonawca zadania, którym jest firma Chemoprojek z Pragi bazująca na rozwiązaniach technologicznych francuskiej korporacji GPN.

Zakłady Azotowe Kędzierzyn są jednym z największych producentów chemicznych w Polsce. Firma oferuje plastyfikatory do tworzyw sztucznych, szczególnie PVC oraz surowce do ich wyrobu, alkohole OXO i bezwodnik ftalowy. W grupie plastyfikatorów znajdują się takie marki jak Oxoplast O, Oxoplast IB, Oxoplast NB. Działalność ZAK obejmuje już niemal sześć dekad.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zakłady Azotowe w Kędzierzynie zmniejszą emisję zanieczyszczeń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!