ZA Tarnów stawia na inwestorów finansowych

ZA Tarnów stawia na inwestorów finansowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółka - pierwsza na liście chemicznych debiutów - ma szansę "spić śmietankę" z parkietu i ruszyć na podbój zagranicy.

- Prospekt Zakładów Azotowych Tarnów będzie gotowy między 20 a 31 maja - zapowiada Jerzy Marciniak, prezes spółki. Debiut giełdowy nastąpi w drugiej połowie czerwca - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Termin nie jest zagrożony. - Sytuacja na giełdzie nie jest najłatwiejsza, ale stabilna. Doradcy zapewniają nas, że to dobry moment na wejście na parkiet. Tym bardziej że nastąpi po trzyletniej przerwie od ostatniego debiutu dużej spółki chemicznej - mówi "PB" Jerzy Marciniak.

W październiku 2005 r. na giełdę trafiły Zakłady Azotowe Puławy. Tarnów otworzy więc kolejny etap przekształceń własnościowych w chemii, co sprzyja zainteresowaniu inwestorów. Spółce zależy na tym, by przyciągnąć głównie inwestorów finansowych: TFI i OFE - napisał "PB".

- Do nich skierowane będzie 75 proc. akcji w ramach publicznej emisji, a do inwestorów indywidualnych 25 proc. - informuje Jerzy Marciniak.

Dla graczy spoza tego grona zostanie to, czego nie obejmą instytucje finansowe i podmioty indywidualne. Tymczasem zakupem na giełdzie 10-20- procentowego pakietu akcji Tarnowa zainteresowane jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), które dostarcza spółce gaz. Tarnów jako jedyny w sektorze wielkiej syntezy chemicznej kupuje od PGNiG surowiec ze złóż krajowych, który jest tańszy. Dlatego też - jak zapewnia prezes - ostatnia podwyżka cen gazu nie wpłynie istotnie na wyniki spółki w tym roku. Obecnie gaz ze złóż krajowych stanowi 30 proc. zużycia. Firmy rozmawiają o rozszerzeniu współpracy. Jeśli negocjacje zakończą się sukcesem, Tarnów zwiększy konsumpcję krajowego gazu o 45 proc. - napisał "Puls Biznesu".

Spółka chce przyciągnąć uwagę inwestorów także perspektywą rozwoju. Strategia na lata 2007-11 pochłonie 600-700 mln zł. Ma ona przynieść zmianę struktury produkcji i ekspansję na rynkach tworzyw także Azji, Afryki i Ameryki. - W 2015 r. 85 proc. przychodów będą stanowić polimery, a 15 proc. nawozy - mówi Jerzy Marciniak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZA Tarnów stawia na inwestorów finansowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!