Wyzwania dla chemii na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Wyzwania dla chemii na Europejskim Kongresie Gospodarczym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chemia to jedna z ostatnich branż, w której Europa wiedzie prym. Największym na świecie koncernem chemicznym jest niemiecki BASF, w branży chemicznej zatrudnione są setki tysięcy Europejczyków. Nie oznacza to jednak, że nie boryka się ona z problemami.

Największym wyzwaniem są nowe regulacje prawne, np. dotyczące ograniczenia emisji szkodliwych dla atmosfery gazów czy ewidencjonowania substancji chemicznych.

Wymuszają one na branży chemicznej kosztowne inwestycje i nieraz zmianę profilu produkcji. Nic więc dziwnego, że właśnie branża ta jest jedną z najbardziej narażonych na przeprowadzkę poza kraje Unii Europejskiej, do państw, gdzie prawo jest mniej restrykcyjne.

Europejskie firmy chemiczne zgodnym głosem mówią więc, że jeśli tej branży mają dotyczyć aż tak ostre przepisy, to konieczne jest zrównanie szans z firmami spoza Unii. Aby to jednak było możliwe, konieczne jest nałożenie określonych regulacji prawnych także na firmy z Rosji, Azji czy Ameryki.

Nad tym, jak to zrobić, jak zwiększyć konkurencyjność firm chemicznych w UE, będą zastanawiać się przedstawiciele największych polskich i zagranicznych firm 17 maja br. w Katowicach podczas III Europejskiego Kongresu Gospodarczego w panelu zatytułowanym ”Sektor chemiczny w Europie”.

Wśród uczestników dyskusji będą m.in. Jacob Hansen, dyrektor generalny Fertilizers Europe; Michael Hepp, prezes BASF Polska, Paweł Jarczewski, prezes Zakładów Azotowych Puławy oraz prezes Grupy Ciech Ryszard Kunicki.

Uwaga uczestników innego panelu - „Polska chemia” - skupi się na problemach branży w naszym kraju. Tematami dyskusji będzie trwająca właśnie restrukturyzacja, a także możliwe scenariusze łączenia się firm z branży. Uczestnicy panelu zastanowią się także, czy dojdzie do powstania dużego polskiego koncernu chemicznego. Wśród gości, którzy potwierdzili swój udział w dyskusji, są m.in.: Adam Leszkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa; Krzysztof Jałosiński, prezes Zakładów Chemicznych Police; Jerzy Marciniak, prezes Grupy Tarnów. Gośćmi panelu będą także Maciej Gierej, prezes zarządu Mennicy Metale Szlachetne; Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyzwania dla chemii na Europejskim Kongresie Gospodarczym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!