Wielka synteza przed wielkim skokiem

Wielka synteza przed wielkim skokiem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Puławy, Ciech i Anwil przygotowują się do walki o dominację na krajowym rynku. Na tym splocie interesów może skorzystać państwo.

W chemii zapowiada się ostra walka o pozycję lidera. Wszystko rozstrzygnie się na przełomie lat 2007/08 - w tym terminie ministerstwo skarbu chce przeprowadzić kolejne przekształcenia w sektorze - napisał "Puls Biznesu".

Do tej rywalizacji przygotowują się Anwil należący do PKN Orlen oraz giełdowe spółki Ciech i ZA Puławy. Każda z firm ma inną wizję przyszłego imperium. Rywalizacja jest na rękę skarbowi państwa, który dzięki temu może mieć większe zyski ze sprzedaży akcji.

Ministerstwo skarbu obserwuje więc sytuację i nie śpieszy się ze sprzedażą Tarnowa i Kędzierzyna ani należących do państwa akcji Ciechu czy Puław. Nie reaguje też na monity resortu gospodarki, dotyczące współpracy w sprawie strategii dla branży - czytamy w "PB".

- Nie mamy odpowiedzi od ministerstwa skarbu od początku roku - twierdzi Paweł Poncyljusz, wiceminister gospodarki.

Ministerstwo Gospodarki chce do końca 2007 r. przygotować analizę konkurencyjności branży. Jej przedstawiciele podkreślają, że bez konsolidacji kontrolowanych przez państwo firm w erze globalizacji można zapomnieć o ich konkurencyjności. - Czekamy na to, jaki grunt pod rządowy program przygotuje ministerstwo skarbu - mówi Paweł Poncyljusz.

Tymczasem nie ma jeszcze formalnej decyzji skarbu o prywatyzacji chociażby Tarnowa i Kędzierzyna. Uchwałę o ich umorzeniu i przekazaniu skarbowi państwa Nafta Polska ma podjąć dopiero na początku lipca.

Krzysztof Lewicki, prezes Puław, dostrzega między Tarnowem, Kędzierzynem i Puławami wiele synergii produktowych. Chętnie kupiłby pakiety akcji tych firm zapewniające mu kontrolę. - Nie wiemy jednak, jaka jest wola skarbu państwa - podkreśla Krzysztof Lewicki.

To kluczowa sprawa, bo zakupem Puław zainteresowany jest też Ciech, a niewykluczone, że także Tarnowem i Kędzierzynem. W środę ogłosi strategię rozwoju do 2010 r. Przygotowując ją, analizował, czy skupić się na rozwoju działalności agro (nawozy) czy też na segmencie krzemianowym.

Eksperci obawiają się jednak, czy Ciech udźwignie takie obciążenia. Niedawno kupił przecież Zachem, Sarzynę oraz rumuńskiego producenta sody US Govora, które wymagają dużych inwestycji. - Ciech jest w stanie sfinansować wszystkie inwestycje prorozwojowe, w tym również akwizycje - zapewnia Mirosław Kochalski, prezes Ciechu.

Anwil także jest zainteresowany konsolidacją i szuka kapitału. - Jeśli zostanie ogłoszony przetarg na Kędzierzyn, to wystartujemy - zapewnia Benedykt Michewicz, prezes spółki. Nie wyklucza też zakupu kontrolnego pakietu akcji Tarnowa. Na przełomie lat 2007/08 chce przeprowadzić publiczną emisję nowych akcji - czytamy w "Pulsie Biznesu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wielka synteza przed wielkim skokiem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!