W Kędzierzynie-Koźlu powstanie klaster chemiczny

W Kędzierzynie-Koźlu powstanie klaster chemiczny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prowadzenie wspólnych badań służących rozwojowi branży chemicznej oraz opracowanie nowoczesnych technologii i przygotowanie ich do wdrażania w przemyśle - to m.in. zadania klastra chemicznego, który ma powstać w czerwcu w Kędzierzynie-Koźlu.

Prace związane z założeniem Klastra Chemii Specjalistycznej Chem-Ster koordynuje Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" w Kędzierzynie-Koźlu. W związku z tym od listopada jednostka ta prowadzi projekt dofinansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013, którego celem jest stworzenie podstaw organizacyjnych i technicznych funkcjonowania wspólnej inicjatywy jednostek branży chemicznej.

Prace w ramach projektu potrwają do końca maja. Do klastra mają wejść przedsiębiorstwa, jednostki naukowe i jednostki otoczenia biznesu nie tylko z woj. opolskiego. Jak powiedziała PAP w piątek Katarzyna Hałambiec, która koordynuje w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej te działania, dokumenty założycielskie mogą być podpisane już w czerwcu. W ramach klastra mają być prowadzone prace badawczo-rozwojowe, opracowywane i wdrażane nowoczesne technologie i produkty. Wszystko to ma służyć zwiększaniu innowacyjności i konkurencyjności firm, zwłaszcza mikro, małych i średnich z branży chemicznej.

Klaster ma też m.in. zapewniać dobrą współpracę instytucji badawczo-rozwojowych z przedsiębiorcami, pozyskiwać pieniądze na badania, pomagać w uzyskiwaniu patentów czy pełnić nadzór nad pracami wdrożeniowymi nowych technologii i produkcją pilotażową. Miałby też prowadzić działania marketingowe - analizy rynku, działania promocyjne czy działania z zakresu budowania marki oraz wspierać współpracę swoich członków z zagranicą.

Były wojewoda opolski, obecnie doradca prezydenta Kędzierzyna-Koźla ds. rozwoju gospodarczego miasta Bogdan Tomaszek powiedział w rozmowie z PAP, że woj. opolskie, zwłaszcza rejon Kędzierzyna-Koźla, to doskonałe miejsce do powstania takiej inicjatywy. Podał, że w regionie w sumie działa ok. 70 firm branży chemicznej, w tym ponad 40 w okolicy Kędzierzyna-Koźla.

"Pod koniec lat 80-tych w obrębie Kędzierzyna-Koźla, Blachowni i Zdzieszowic w firmach chemicznych pracowało 17 tys. Obecnie około 6 tysięcy" - dodał Tomaszek. Jego zdaniem klaster może znacznie pomóc przedsiębiorcom np. w uzyskiwaniu unijnych dotacji na innowacje. "W grę mogą wchodzić wielomilionowe projekty dotyczące badań czy innowacyjnych instalacji produkcyjno-doświadczalnych" - podsumował.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!