"Trująca pigułka" dla rosyjskiego Acronu od Azotów Tarnów

"Trująca pigułka" dla rosyjskiego Acronu od Azotów Tarnów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zarząd Azotów Tarnów postanowił wprowadzić do statutu zmiany, które mogą zniechęcić rosyjski koncern Acron do prób przejęcia lidera polskiej branży chemicznej.

W piątek zarząd Azotów Tarnów zwołał na połowę lipca nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy w celu podjęcia uchwały o podniesieniu kapitału zakładowego spółki nawet o 75 proc. Pieniądze z tej emisji będą przeznaczone na rozwój Azotów Tarnów, lidera największego holdingu chemicznego w Polsce i jednego z największych takich grup w Unii Europejskiej. Czytaj także: ZA Tarnów planują podwyższyć kapitał zakładowy

Ale w walnym będą mogli uczestniczyć tylko ci akcjonariusze spółki, którzy posiadali jej akcje 28 czerwca. A dopiero następnego dnia kończy się wezwanie na akcje Azotów Tarnów, które bez uzgodnienia z polską spółką ogłosił rosyjski koncern chemiczny Acron. Chce on zgromadzić do 66 proc. akcji polskiej spółki, oferując 36 zł za sztukę.

W praktyce oznacza to, że Acron na walnym nie będzie mógł dysponować głosami z akcji, które skupi w wezwaniu. A wielka emisja nowych akcji sprawi, że stopnieje pakiet akcji, jakie Acron kupi w wezwaniu. W praktyce oznacza to, że rosyjski inwestor ryzykuje, iż przepłaci za akcje kupowane w wezwaniu.

Taki sposób obrony spółki przed niechcianym inwestorem nazywa się "trującą pigułką".

Na początku czerwca zarząd Azotów Tarnów wezwał swoich akcjonariuszy, by nie odpowiadali na wezwanie Acronu. Zdaniem polskiej spółki oferta rosyjskiego koncernu nie jest korzystna dla Azotów Tarnów, które mają własne plany rozwoju. Acron zapowiada zaś, że po przejęciu lidera polskiej chemii chce stworzyć jedną z największych firm chemicznych w Europie i zapowiada dostawy dla polskiej firmy surowców ze złóż w Rosji. Jednym z kluczowych surowców Azotów Tarnów jest gaz i w czwartek Acron przypomniał, że Polska płaci za rosyjski gaz drożej niż Niemcy.

Azoty Tarnów uważają też, że Acron oferuje za niską cenę za akcje spółki, i poparły to opiniami amerykańskiego banku JP Morgan oraz francuskiego Société Générale. Także grupa PZU i fundusz Aviva PTE, które są znaczącymi akcjonariuszami tarnowskich Azotów, uznały, że cena oferowana przez Acron jest za niska.

Ponadto w piątek polska spółka poinformowała, że należący do grupy PZU fundusz OFE Złota Jesień zwiększył swój pakiet akcji Azotów Tarnów z 4,99 proc. do 5,1 proc.

Także Ministerstwo Skarbu, które z pakietem 32 proc. akcji jest największym udziałowcem Azotów Tarnów, zapowiedziało, że nie odpowie na wezwanie Acronu.

Od połowy maja, gdy rosyjski koncern ogłosił wezwanie na polską spółkę, kurs akcji Azotów Tarnów jest wyższy od ceny oferowanej przez Acron. W piątek na zamknięcie giełdy kurs akcji spółki wynosił 37,95 zł za sztukę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Trująca pigułka" dla rosyjskiego Acronu od Azotów Tarnów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!