Top 5 najważniejszych wydarzeń na COP 4 grudnia

Top 5 najważniejszych wydarzeń na COP 4 grudnia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stwierdzenie Antonio Guterresa, sekretarza generalnego ONZ, że większość krajów i rządów na świecie nie realizuje zobowiązań z Paryża z pewnością było jednym z ważniejszych punktów COP24. Do innych ważnych wydarzeń tego dnia należy zaliczyć deklarację o solidarnej i sprawiedliwej transformacji, którą przyjęli przedstawiciele 45 państw oraz zapowiedź, że Polska razem z Bankiem Światowym powołuje fundusz elektromobilności.

Konferencja COP24 każdego dnia przynosi wiele wydarzeń i spotkań, które, choć ważne, mogą umknąć naszej uwadze. Dlatego każdego kolejnego dnia będziemy proponowali Państwu krótkie podsumowanie tego, co wydarzyło się na COP. Zaczynamy od podsumowania 4 grudnia.

1. Większość państw nie realizuje Porozumienia paryskiego

- Większość krajów i rządów na świecie nie realizuje zobowiązań z Paryża, dlatego potrzebujemy bardzo silnego wzrostu ambicji w naszych działaniach - mówił Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ .

Przypomnijmy, że w 2015 roku w stolicy Francji państwa zobowiązały się w Porozumieniu paryskim, że podejmą działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza - a w razie możliwości jedynie 1,5 stopnia Celsjusza - powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej. Było to jednak zobowiązanie ogólne, bez szczegółów. Te szczegóły mają być dopracowane właśnie w Katowicach. 

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, powiedział podczas konferencji EEC Green odbywającej się w Katowicach równolegle ze szczytem klimatycznym COP24, że znacznie łatwiej jest zaproponować kierunki i cele, znacznie trudniej je później wdrożyć.

- Widać to po szczycie w Katowicach. Kiedy trzy lata temu stworzyła się szansa na porozumienie ws. klimatu, mieliśmy bardzo wielu przywódców państw światowych. Teraz, kiedy rozmawiamy, by te założenia wdrożyć, jest ciężka praca negocjacyjna, twarzy premierów, prezydentów jest znacznie mniej. To praca głównie techniczna - podkreślił Jerzy Kwieciński. 

Jerzy Kwieciński zwraca uwagę, że brudny przemysł przenika granice. Rozwiązaniem jest Zielony Fundusz Klimatyczny ONZ, który - jak przypomina minister - miał powstać w Warszawie.

2. Deklaracja o solidarnej i sprawiedliwej transformacji

Przedstawiciele 45 państw przyjęli we wtorek przez aklamację deklarację o solidarnej i sprawiedliwej transformacji (ang. Solidarity and Just Transition Silesia Declaration).

Deklarację przygotowała polska prezydencja, a w jej imieniu dokument podpisał Prezydent RP Andrzej Duda.

Deklaracja zakłada realizowanie celów związanych z ochroną klimatu przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy w duchu dziedzictwa "Solidarności".

- Podpisanie deklaracji było najważniejszym punktem Szczytu Głów Państw i Szefów Rządów - napisano.

Sygnatariusze deklaracji potwierdzili, że dla powodzenia działań zmierzających do stworzenia gospodarki niskoemisyjnej kluczowa jest społeczna aprobata dla zachodzących zmian.

- Dlatego w pierwszej kolejności należy zapewnić bezpieczeństwo socjalne pracownikom, których miejsca pracy ulegać będą likwidacji bądź przekształceniu - czytamy w komunikacie.

3. Polska z Bankiem Światowym powołują fundusz elektromobilności

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska razem z Bankiem Światowym powołuje fundusz elektromobilności. Zapewnił, że Polska jest w awangardzie rozwijania wszelkich badań, jak i wdrażanych w praktyce programów. Rozwijana jest również cała infrastruktura ładowania samochodów, autobusów elektrycznych.

- To jest przecież warunek wstępny, żeby ta deklaracja na rzecz elektromobilności stawała się rzeczywistością - podkreślił Mateusz Morawiecki. 

Polska razem z Bankiem Światowym powołuje także dedykowany fundusz elektromobilności w Funduszu Powierniczym Mobilności i Logistyki. Będzie on finansował wdrożenie partnerstwa na poziomie lokalnym pomiędzy miastami, regionami.

- Być może miasta, takie jak Kair, Katowice, Warszawa, Szanghaj czy Dżakarta znajdą tam dla siebie szanse na współpracę bilateralną czy multilateralną - poinformował Mateusz Morawiecki.

4. Liderzy polskiej elektromobilności

Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) ocenił, że rok 2018 był dla elektromobilności przełomowy zarówno dzięki zmianom ustawowym, ale również dzięki temu, że biznes uwierzył, iż warto w tę branżę inwestować, warto ją rozwijać.

- Kiedy trzy lata temu z ministrami Kurtyką i Tchórzewskim zaczynaliśmy prace nad planem rozwoju elektromobilności, traktowano nas, nawet nasi współpracownicy, z dużym pobłażaniem. Na pierwszym spotkaniu w styczniu 2016 r. w ówczesnym Ministerstwie Rozwoju, gdy przedstawiliśmy wstępne plany, nasi współpracownicy pokazali raporty, które miały dowodzić, że elektromobilność nie ma szans rozwoju - wspominała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. 

Podczas wtorkowej gali Lider Elektromobilności 2018 nagrody za zaangażowanie w rozwój elektromobilności w Polsce otrzymały BMW Group Polska, Ekoenergetyka - Polska, CARO Polska, GreenWay Polska, Magenta Grupa Tauron oraz Nissan Sales CEE.

5. Wsparcie UE dla regionów pogórniczych

Budżet UE będzie mocno wspierał transformację energetyczną, w tym regionów pogórniczych - zapewnił Marosz Szefczowicz, europejski komisarz ds. unii energetycznej. 

Podkreślał, że świat oczekuje od UE, że dalej będzie liderem w walce ze zmianami klimatu.

Propozycja strategii, która przewiduje, że w drugiej połowie wieku UE będzie klimatycznie neutralna, dla niektórych regionów będzie oznaczać radykalną zmianę, co powoduje zrozumiały strach o przyszłość ich mieszkańców. Zwłaszcza tych, które opierają się na węglu, jak Śląsk.

- Naszym wspólnym hasłem jest - "nikogo nie zostawiamy samemu sobie" - zapewnił Szefczowicz.

Komisarz podkreślał, że 25 proc. kolejnego budżetu UE, szacowanego na 1,2 bln euro, ma być przeznaczone na wsparcie projektów związanych z polityką klimatyczną, w tym 45 mld euro - na badania nad nowymi technologiami i "innowacjami, których potrzebujemy".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Top 5 najważniejszych wydarzeń na COP 4 grudnia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!