"To początek końca arogancji tej przeklętej pary Monsanto-Bayer"

"To początek końca arogancji tej przeklętej pary Monsanto-Bayer"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Francuski minister ds. transformacji ekologicznej i solidarnościowej Nicolas Hulot z zadowoleniem i w ostrych słowach powitał wyrok sądu w USA, skazujący koncern Monsanto, przejęty ostatnio przez firmę Bayer, na wypłacenie odszkodowania choremu na raka.

"To początek końca arogancji tej przeklętej pary Monsanto-Bayer" - powiedział Hulot w wywiadzie dla gazety "Liberation" (wydanie poniedziałkowe).

Amerykański koncern biotechnologiczny Monsanto, przejęty w czerwcu przez niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego Bayer, produkuje glifosat i wykorzystuje go w swoim flagowym produkcie - herbicydzie Roundup. Organizacje obrońców środowiska wzywają do zakazania glifosatu, od kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu 2015 r., że związek ten jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi". Niektóre z krajów UE, np. Francja, Włochy, Holandia, Belgia, wprowadziły u siebie ograniczenia stosowania glifosatu.

Kalifornijski sąd skazał w zeszłym tygodniu koncern Monsanto na zapłacenia 289 mln dolarów odszkodowania ogrodnikowi śmiertelnie choremu na raka wskutek - jak wykazały badania - długotrwałej ekspozycji na działanie tego herbicydu zawierającego glifosat. Światowe media określają ten wyrok jako "historyczny".

Kalifornijskie media podkreślają, że jest to tylko pierwszy z tego rodzaju przypadków, w związku z którymi koncern Monsanto czekają "setki podobnych procesów".

Monsanto zapowiada odwołanie i zaprzecza, jakoby kontakt z jego produktami powodował choroby nowotworowe.

Hulot oświadczył, że wyrok koryguje "trwającą od dziesięcioleci obojętność polityków wobec tej firmy". Agencja dpa odnotowuje, że minister był znanym obrońcą środowiska, zanim w zeszłym roku prezydent Emmanuel Macron powołał go do rządu.

Państwa UE po wielu miesiącach impasu opowiedziały się pod koniec listopada 2017 roku za odnowieniem licencji na stosowanie glifosatu na pięć lat. Licencja na stosowanie tego środka wygasała z końcem zeszłego roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: "To początek końca arogancji tej przeklętej pary Monsanto-Bayer"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!