Spotkanie związkowców zakładów chemicznych z Budzanowskim we wrześniu

Spotkanie związkowców zakładów chemicznych z Budzanowskim we wrześniu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W środę nie doszło do spotkania związkowców z firm sektora chemicznego z szefem resortu skarbu Mikołajem Budzanowskim w sprawie konsolidacji branży chemicznej. Jak poinformowali związkowcy, minister odwołał spotkanie i przełożył je na wrzesień.

W środę w odpowiedzi na zaproszenie Budzanowskiego przedstawiciele organizacji związkowych z Zakładów Azotowych "Puławy", Zakładów Chemicznych "Police" oraz Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. przyjechali do resortu skarbu. "Niestety, minister Budzanowski niemal w ostatniej chwili został pilnie wezwany do premiera, w związku z tym spotkanie zostało przełożone na 6 września 2012 r. W zastępstwie ministra ze związkowcami spotkał się wiceminister Rafał Baniak" - poinformowali przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego ZA Puławy.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka MSP Magdalena Kobos, strona związkowa nie przekazała w środę żadnych postulatów, oczekując osobistego spotkania z Budzanowskim. "Minister nie mógł uczestniczyć w spotkaniu ze względu na obowiązki służbowe. Ustalono wstępnie kolejne spotkanie na początek września" - poinformowała Kobos.

We wtorek w Warszawie przed siedzibą resortu skarbu protestowali związkowcy z Zakładów Azotowych "Puławy". Sprzeciwiają się oni planom rządu połączenia tej spółki z Azotami Tarnów. W siedzibie ministerstwa związkowcy tego dnia złożyli w tej sprawie petycję. Napisali w niej, że Zakłady Azotowe "Puławy" są liderem polskiego rynku chemicznego, a także znaczącym graczem na światowym rynku. Podkreślili też, że spółka przynosi zyski od debiutu giełdowego w 2005 r. "To sprawia, że z niepokojem patrzymy na proces konsolidacji polskiej chemii. Jesteśmy przekonani, że najlepszym rozwiązaniem nie tylko dla pracowników i mieszkańców, ale również Skarbu Państwa jako większościowego właściciela jest pozostawienie Zakładów Azotowych +Puławy+, bowiem gwarantuje to ich dalszy, stabilny rozwój" - napisano w petycji.

Zakłady w Tarnowie w połowie lipca wezwały do sprzedaży akcji ZA Puławy stanowiących 32 proc. walorów spółki, po 110 zł za akcję. W sierpniu w efekcie wezwania udział Skarbu Państwa w ZAP spadł do 50,67 proc. Budzanowski cytowany w sierpniowym komunikacie stwierdził, że Skarb Państwa jako istotny akcjonariusz obu spółek i znaczący uczestnik procesu konsolidacji będzie go nadzorował, aby była to fuzja dwóch równorzędnych podmiotów, a nie przejęcie.

Tarnów planuje zaoferować akcjonariuszom Puław akcje nowej emisji, w wyniku czego będzie mógł zwiększyć udział w akcjonariacie Puław do 100 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu. Parytet wymiany ma wynieść 2,5 akcji Tarnowa za 1 akcję Puław.

Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Kontrolowana przez państwo Grupa PZU (w tym OFE PZU) ma ponad 10,30 proc. akcji. Reszta należy do innych funduszy emerytalnych i rozproszonego akcjonariatu.

Zakłady Azotowe "Puławy" to spółka giełdowa. Produkuje głównie nawozy sztuczne, a także tworzywa sztuczne. Jest jedynym w Polsce, a trzecim na świecie, producentem melaminy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spotkanie związkowców zakładów chemicznych z Budzanowskim we wrześniu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!