Skonsolidowana chemia jest mocniejsza, są jednak zagrożenia

Skonsolidowana chemia jest mocniejsza, są jednak zagrożenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Innowacyjność i ciągłe zmniejszanie kosztów, to coś, co może wzmocnić polską branżę chemiczną - uznali uczestnicy panelu "Chemia na świecie i w Europie", podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jednak na horyzoncie widać kolejne zagrożenia.

Jaka jest sytuacja branży chemicznej? Obecnie całkiem niezła. - Zainicjowane ruchy konsolidacyjne spowodowały, że firmy zyskały na wadze. Prywatyzacja przez spółki chemiczne, należące do skarbu państwa, miała i tę zaletę, że pieniądze trafiły do budżetu. Kontrola nad prywatyzowanymi firmami, choć pośrednio, pozostała w gestii MSP - powiedział Rafał Baniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

A co dzieje się z konsolidowanymi firmami?

- Jesteśmy w trakcie procesu konsolidacji, na niektóre efekty wciąż będzie trzeba poczekać - mówił Jerzy Marciniak, prezes Grupy Tarnów. - Na razie w jednych rękach pozostaje sprzedaż i zakupy. Ujednolicamy informatykę w ZAT i ZAK, chcemy to samo zrobić z Policami. Dzięki temu będziemy dysponowali informacją w czasie rzeczywistym, co ułatwi zarządzanie - podkreślił.

Grupa Tarnów to obecnie największy podmiot chemiczny w kraju. Ubiegłoroczne przejęcie Polic (wcześniej ZAK) oznacza, że powstała firma o 9,5 tys. załodze i przychodach na poziomie 7 mld zł.

Procesy konsolidacyjne postępują także w Zakładach Azotowych Puławy. Firma to także, oprócz macierzystego zakładu, chorzowskie Azoty-Adipol oraz gdańskie "Fosfory".

Jak mówi szef Puław Paweł Jarczewski, konsolidacja postępuje np. w logistyce i handlu. Firma dostosowuje się także do wymagań klientów.

Jak przyznał Dirk Elvermann, prezes BASF Polska: konsolidacja sektora chemicznego w Polsce może stanowić atrakcyjną możliwość, jeżeli jest ukierunkowana na potrzeby rynku i klientów.

Janusz Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej zauważył, że przy okazji konsolidacji jeszcze raz można się zastanowić, jakie aktywa są potrzebne. A przydałyby się one, bo branża jest jednym z głównych winowajców naszego deficytu w handlu.

Zainteresowana nowymi rozwiązaniami dla branży chemicznej jest tym firma inżynieryjna Lurgi. - Mamy możliwości. Nasza firma dysponuje zarówno potencjałem badawczym, jak i możliwościami projektowymi - powiedział Andreas Golombek, prezes Lurgi.

Marek Mroczkowski, członek rady nadzorczej Tarnowa stwierdził, że innowacyjność w branży jest konieczna, choć wiąże się to z wyzwaniami finansowymi. Mimo wszystko zdaniem uczestników dyskusji bez nakładów na rozwój, firmom z branży będzie ciężko konkurować. Dotychczas same dysponowały słabymi możliwościami badawczymi. Jednak to się zmienia.

Uczestnicy dyskusji jednogłośnie podkreślali, że chemii przydałaby się pomoc rządu. Branża była zadowolona z zawetowania przez Polskę niekorzystnych rozwiązań dotyczących europejskiej polityki klimatycznej. Teraz na horyzoncie widać jednak nowe zagrożenie. Rynek mogą zalać tanie nawozy z Rosji. Naszym firmą będzie ciężko z nimi rywalizować, a przecież Polska jest największym producentem nawozów azotowych w Europie. Powodem do zmartwienia jest dualizm w cenach gazu. Rosjanie na rodzimym rynku sprzedają gaz znacznie taniej niż nam. Tylko przez to rosyjskie nawozy z naszymi mogą rywalizować.

Nic więc dziwnego, że branża chciałaby, aby i tu rząd ją wsparł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skonsolidowana chemia jest mocniejsza, są jednak zagrożenia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!