XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rynek dostaw gazu dla chemii będzie liberalizowany

Rynek dostaw gazu dla chemii będzie liberalizowany
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według Wiesława Skwarko, prezesa Nafty Polski w likwidacji, liberalizacja rynku dostaw gazu dla przemysłu, w tym branży chemicznej, będzie liberalizowany. - Jest to tylko kwestia czasu. Fakt, że proces ten postępuje w Polsce tak wolno wynika z wielu czynników - podkreślił podczas panelu poświęconego rynkowi chemicznemu w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Podobnego zdania jest Maciej Gierej, prezes Mennicy Metale Szlachetne. - Według mnie realne uwolnienie cen gazu jest konieczne, zaś bariery, które stoją temu na przeszkodzie są pozorne - stwierdził. Według niego kluczowym jest wprowadzenie zasady TPA. - Resztę zrobi rynek - dodał.

Głos dyskusji zabrał również wiceprezes Polic Tomasz Zieliński. To właśnie ta spółka cierpi najbardziej z powodu braku swobody na rynku gazu. - Mamy zaledwie kilkanaście kilometrów do granicy niemieckiej i nic nie możemy z tym zrobić. Gdybyśmy mieli możliwość kupowania gazu od innych dostawców to spółka miałaby znacznie lepsze wyniki w ostatnich kwartałach. A przed nami kolejne podwyżki... - stwierdził bezradnie.

Jest także druga strona tego problemu. - Trzeba uczciwie przyznać, że były okresy, kiedy cena gazu w dostawach spotowych była wyższa niż w ramach kontraktu jamalskiego PGNiG. Wtedy to chemia zyskiwała a PGNiG narzekało na trudną sytuację. Oczywiście nie zmienia to faktu, że obecna sytuacja na rynku wymaga zmian - podkreślił Wiesław Skwarko.

Inną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę w tym kontekście jest duża elastyczność ze strony PGNiG w sytuacji zaległości z Ļlatnościami za gaz ze strony odbiorców przemysłowych. Najlepiej przekonały się o tym właśnie Polce. Zapewne gdyby dostawcą gazu zamiast polskiej spółki była firma niemiecka czy holenderska na takie pobłażanie chemiczna spółka nie mogłaby liczyć. - Proszę pamiętać, że naszym celem nie jest "wykończenie" naszych największych odbiorców, jakimi są spółki chemiczne. Zależy nam żeby pozostały one naszymi klientami a nie osiągniemy tego stawiając im ostre warunki i nie wykazując elastyczności w sytuacji dekoniunktury - mówił prezes PGNiG Michał Szubski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek dostaw gazu dla chemii będzie liberalizowany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!