Rosjanie mają już ponad 20 proc. akcji Grupy Azoty

Rosjanie mają już ponad 20 proc. akcji Grupy Azoty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W transakcjach poza rynkiem regulowanym będąca własnością rosyjskiego potentata chemicznego Grupy Akron spółka Norica skupiła 2,78 proc. akcji polskiej Grupy Azoty. Tym samym Rosjanie mają już ponad 20 proc. akcji naszego chemicznego potentata.

Nadal największym akcjonariuszem Grupy Azoty jest Skarb Państwa. Kontroluje on 33 proc. akcji firmy. Norica sukcesywnie zwiększa jednak swój stan posiadania. Jeszcze niedawno firma miała tylko nieco ponad 15 proc. akcji polskiej spółki. W ciągu roku dokupiła jednak niemal 5 proc. papierów naszej firmy. Obecnie posiada dokładnie 20,0026 proc. akcji Grupy Azoty.

- Zwiększyliśmy nasz udział w Grupie Azoty do 20 proc., ponieważ wysoko szacujemy potencjał synergii podejmowanych konsolidacji aktywów Grupy Azoty i widzimy perspektywy redukcji kosztów i optymalizacji zasobów. Liczymy również na partnerstwo strategiczne między Grupą Akron i Grupą Azoty, które przyczyniłoby się do zrównoważonego i efektywnego rozwoju obu firm – komentują Rosjanie zwiększenie zaangażowania w polskiej spółce.

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało w środę, że nie zamierza sprzedawać akcji Grupy Azoty. Resort skarbu zapewnił, że Grupa Azoty jest uznawana przez Ministerstwo Skarbu Państwa za strategiczną.

"MSP nie zamierza sprzedawać akcji Grupy. Utrzymanie statusu grupy jako strategicznej dla polskiej gospodarki gwarantują m.in. odpowiednie zapisy w statucie oraz stabilny, długoterminowy akcjonariat, który jest zainteresowany rozwojem grupy" - czytamy w komunikacie resortu przesłanym w środę PAP.

Przed transakcją Norica posiadała 17.086.094 akcji spółki stanowiących ok. 17,2 proc. akcji. Po transakcji ma 19.841.700 papierów, co stanowi nieco ponad 20 proc. wszystkich akcji.

Trzeba powiedzieć, że wzrost zaangażowania Norica w polską spółkę nie jest niespodzianką. Już wcześniej Rosjanie deklarowali bowiem, że będą chcieli zwiększyć udziały w polskiej spółce. Na razie wzrost liczby akcji w ich rękach nie oznacza praktycznych zmian w zarządzaniu firmą. Jednak Rosjanie mogą chcieć mieć np. poprzez radę nadzorczą większy wgląd w sytuację w spółce. A to już może powodować w Grupie Azoty pewien dyskomfort.

Przypomnijmy, ze Akron poprzez Norice chciał dwa lata temu dokonać wrogiego przejęcia ówczesnej Grupy Tarnów (Grupa Azoty bez Puław). Do przejęcia nie doszło, a MSP dał Rosjanom „czarną polewkę”. Tyle, że ci jak widać ze swoich planów nie zrezygnowali.

Powody odrzucenia rosyjskiej oferty dość dobrze tłumaczył ówczesny zarząd Grupy Tarnów „Zarząd jest zdecydowanie przeciwny wezwaniu, ponieważ nie odzwierciedla ono wartości godziwej spółki i nie uwzględnia jej strategii długoterminowej" - podkreślono w komunikacie.

Władze tarnowskiej firmy oceniły, iż uzyskanie przez grupę Akron kontroli nad spółką może źle wpłynąć na strategię firmy i w ogóle konsolidację całej polskiej chemii.

Jak podkreślono w komunikacie, spółka konsekwentnie realizuje strategię, koncentrując się na budowaniu pozycji jednego z trzech największych producentów nawozów na rynku europejskim. Firma planuje kolejne alianse, fuzje i akwizycje w Polsce i poza granicami kraju. Realizuje też inwestycje w bazę produkcyjną w naszym kraju.

"Po przejęciu kontroli nad Zakładami Azotowymi Kędzierzyn S.A. oraz Zakładami Chemicznymi Police S.A. i ich integracji w ramach grupy, spółka uzyskała w Polsce pozycję wiodącej grupy chemicznej oraz stała się platformą konsolidacji polskiego przemysłu chemicznego" - zaznaczył zarząd w komunikacie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!