Rola opakowań w emisji dwutlenku węgla

Rola opakowań w emisji dwutlenku węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla do środowiska naturalnego i efekt cieplarniany to jedne z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. Warto więc zastanowić się jaka jest rola opakowań w emisji CO2.

Analizy pokazują, że udział opakowań w łącznej emisji CO2 jest dość znikomy i stanowi udział w wysokości 1 proc. - informuje portal Plastech.pl.

Informacje na temat związków opakowań z emisją CO2 przywołuje firma Model Opakowania. Powołuje się ona stanowisko Andreasa Detzela z Instytutu Badań Energii i Środowiska Naturalnego (IFEU) w Heidelbergu, który niedawno zaprezentował referat dotyczący tzw. ślad węglowego i roli opakowań w emisji dwutlenku węgla.

Jak poinformował Detzel, Niemcy wypuszczają do atmosfery każdego roku około 900 mln ton CO2, w czym wyraźnie wyprzedzają Francję (ok. 400 mln ton) i oczywiście Polskę. Nie osiągają jednak wartości emitowanych w USA (5800 mln ton) lub w Chinach (4800 mln ton). Jeśli chodzi o nasz kraj, to Komisja Europejska obcięła oczekiwane przez Polskę limity i zamiast oczekiwanych 284,6 mln ton CO2, będziemy mogli w latach 2008-2012 wyemitować jedynie 208,5 mln ton, czyli o prawie 27 proc. mniej niż założono.

Emisja CO2 przeliczona na jednego obywatela Niemiec wynosi w przybliżeniu 11 ton rocznie. W USA jest to 19 ton, w Chinach 4 tony. W Polsce poziom ten wynosi nieco powyżej 5 ton na mieszkańca.

Większość emitowanego CO2 pochodzi z elektrowni (43 proc.), do pozostałej emisji przyczyniają się: transport (20 proc.), gospodarstwa domowe (15 proc.) oraz tzw. ogrzewanie przemysłowe (15 proc.).

Każdy użytkownik, ogrzewając swoje mieszkanie i korzystając z ciepłej wody, wypuszcza do atmosfery 1,97 ton CO2 w ciągu roku. Kolejne 1,56 ton wydobywa się wraz ze spalinami z jego samochodu. W wyniku pozostałych indywidualnych działań, użytkownik przyczynia się do wzrostu CO2 w powietrzu maksymalnie o 2,75 ton.

Carbon Footprint, czyli inaczej ślad węglowy, jest wspólnie określany dla większości emisji gazów przeliczonych na produkty lub usługi, które powstają jako wynik różnych działań poszczególnych użytkowników lub całych państw.

Pod tym pojęciem rozumie się emisję CO2, jak również tlenku azotanu - tzw. rajskiego gazu (emisja 1 kg rajskiego gazu odpowiada emisji 298 kg CO2), metanu (tu współczynnik przeliczeniowy wynosi 1:28) i innych gazów, które dla uproszczenia nazwano emisjami CO2.

W ostatnim okresie na rynku pojawił się nowy serwis, który przy pomocy tzw. certyfikatów emisyjnych proponuje ochronę mającą na celu kompensację emisji CO2 na terenach przemysłowych. W ramach takiego serwisu - najprościej ujmując - sadzi się np. korzystne dla gleby gatunki drzew, których liście pochłaniają CO2. Tego typu redukcja CO2 ma odpowiadać emisji związku w określonym przedsiębiorstwie na konkretnych terenach przemysłowych.

Detzel zwrócił uwagę także na to, jaka ilość CO2 wydobywa się w czasie produkcji jednej tony materiału opakowaniowego.

Najwięcej, bo aż 12 kg CO2 emituje 1 kg aluminium. Tzw. kraftliner, czyli karton pokryty siarczanem produkuje 0,5 kg CO2, a tzw. testliner (karton kryjący recyklingowany) nawet 0,75 kg CO2. Testliner emituje więc więcej dwutlenku węgla niż kraftliner. Skrobi przypisuje się z kolei emisję 1,3 kg CO2.

W porównaniu różnych modelowych opakowań napojów o pojemności 200 ml m.in. szkła bezzwrotnego, butelek PET, puszek z aluminium, kartonów na napoje z warstwą aluminium i z PE, najlepiej wypadły butelki zwrotne ze szkła (13 kg CO2) i kartony na napoje, których emisja podczas produkcji 1000 sztuk wynosi 20 kg CO2. Bezzwrotne szklane butelki powodują emisję 87 kg, aluminium (głównie puszki) około 124 kg dwutlenku węgla.

Wyraźnie widać więc, że produkcja i spalanie opakowań w niewielkim stopniu przyczynia się do emisji CO2. Jeśli podsumujemy roczne zużycie opakowań w Niemczech, będzie to ponad 6,83 t, za czym idzie w przybliżeniu 9,1 mln ton ekwiwalentów CO2. To odpowiada udziałowi 110 kg CO2 na jednego użytkownika. Przeliczono, iż produkcja i użytkowanie opakowań stanowi około 1 proc. całkowitej emisji CO2 w przyrodzie. Redukcja ilości opakowań o 20 proc., teoretycznie umożliwiłaby więc obniżenie emisji CO2, przypadającej na jednego obywatela, maksymalnie o 1/500.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!