XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Puławy wzięły pod lupę holenderską firmą nawozową?

Puławy wzięły pod lupę holenderską firmą nawozową?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

ZA Puławy przystąpiły już do due dilligence holenderskiej fabryki nawozów, której sprzedaż planuje koncern Dutch State Mines - poinformowała w raporcie, zajmująca się branżą nawozową, firma Fertecon.

Przedstawiciele polskiej spółki, pod nieobecność Lecha Klizy, który jako koordynator zarządu, kieruje teraz przedsiębiorstwem - nie chcieli skomentować tej informacji.

- Z tego co mi wiadomo, nie rozpoczęto badania tej holenderskiej fabryki - powiedział "Parkietowi" Janusz Radomski, przewodniczący rady nadzorcze puławskiej firmy. - Rada nadzorcza nie rozważa jeszcze tego zagadnienia - dodał.

Radomski stwierdził, że być może będzie to przedmiotem dyskusji na najbliższym posiedzeniu rady, które zaplanowano na 17 września, a może decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w tzw. trybie obiegowym (czyli nie na formalnym posiedzeniu).

Zakłady Azotowe Puławy, otrzymały wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu należącej do DSM holenderskiej fabryki nawozów pod koniec lipca. Przejęcie, według informacji "Parkietu", mogłoby kosztować ponad 500 mln zł.

Jeśli zakup zakładów w mieście Geleen powiódłby się, Puławy stałyby się drugim co do wielkości - po skandynawskim koncernie Yara - wytwórcą nawozów azotowych w Europie (wyprzedzając m.in. niemiecki BASF i czeski Agrofert)..

Holenderska inwestycja stanęła pod znakiem zapytania po tym, jak prawie miesiąc temu rada nadzorcza odwołała z funkcji ówczesnego prezesa Puław Krzysztofa Lewickiego, który firmował ten projekt. W wydanym wtedy komunikacie członkowie nadzoru napisali m. in.: "Nie jesteśmy zainteresowani projektami wysokiego ryzyka, które mogłyby doprowadzić do roztrwonienia środków pozyskanych z Giełdy Papierów Wartościowych. Wspomnę tu przedstawiony ostatnio w mediach zamiar przejęcia fabryki w Holandii, o którym jako rada nadzorcza dowiedzieliśmy się z prasy" - przypomniał dziennik.

Później, w rozmowie z "Parkietem", niektórzy z członków tłumaczyli, że treść oświadczenia została źle zrozumiana. Rada wcale nie uznała bowiem planu przejęcia holenderskiej fabryki nawozów przez Puławy za projekt ryzykowny, ponieważ nie miała o nim wystarczającej wiedzy.

Największym akcjonariuszem Puław jest Ministerstwo Skarbu Państwa, do którego należy 50,75 proc. akcji spółki. To od urzędników MSP zależą też wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące firmy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Puławy wzięły pod lupę holenderską firmą nawozową?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!