XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Problemy z gazem nie wpłyną na ceny nawozów

Problemy z gazem nie wpłyną na ceny nawozów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakłócenia w dostawach gazu dla zakładów azotowych nie wywołają podwyżek cen nawozów i żywności. Co więcej, eksperci podkreślają, że nawozy znacznie stanieją

Ograniczenie dostaw gazu do Polski nie wpłynie na podwyżki cen nawozów - pisze "Parkiet". Nie przełoży się także na wzrost cen żywności. Eksperci przewidują, że po chwilowym zamieszaniu na rynku środków używanych do produkcji rolnej, nawozy będzie można kupić nawet taniej niż dotychczas.

W czwartek media przytaczały wypowiedź Krystyny Świetlik, przedstawicielki Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, według której zamieszanie wokół dostaw gazu może wpłynąć na ceny nawozów, a w konsekwencji żywności (ceny amoniaku, stanowiącego główny składnik nawozów azotowych, w 70-80 proc. zależą bowiem od cen zużywanej do jego produkcji energii).

Z tą opinią nie zgadza się prof. Andrzej Kowalski, dyrektor IERiGŻ.

- Nie będzie szaleństwa cenowego. Jeśli ceny nawozów wzrosną, będzie to efekt paniki związanej z utrudnieniami towarzyszącymi dostawom gazu, a nie odzwierciedlenie rzeczywistej sytuacji na rynkach rolnych - uspokaja Kowalski. Jego zdaniem, nawet jeśli nawozy zdrożeją, to tylko na krótką metę.

- Rok 2008 był zdecydowanie gorszy od poprzedniego, jeśli chodzi o dochodowość produkcji rolnej. Oznacza to, że rolnicy ograniczają zakup środków ochrony roślin i nawozów, a to wpłynie na spadek ich ceny - uważa Kowalski.

- Założę się o każdą kwotę, że jesienią 2009 r. rolnicy będą mogli kupować nawozy po znacznie bardziej atrakcyjnych cenach niż pod koniec 2008 r. - dodaje Kowalski.

- Dane z końca 2008 r. wskazują, że nawozy na rynkach światowych staniały w ciągu roku o 70 proc. Do Polski fala obniżek dotarła dopiero pod koniec roku, ale i tu już można zauważyć spore zmiany - twierdzi Dąbrowska-Kasiewicz. Dodaje, że z informacji, które zebrał BGŻ, wynika, że producenci nawozów azotowych już w listopadzie ograniczyli produkcję i zużywają mniej gazu. Jej zdaniem, podobnie jest na rynku nawozów fosforowych.

- W tym przypadku ceny pozornie ustabilizowały się, ale wiadomo, że zakłady produkcyjne wprowadziły nawet 25-proc. opusty dla stałych odbiorców zajmujących się dystrybucją - zaznacza Dąbrowska-Kasiewicz.

Analitycy BGŻ oczekują, że od stycznia 2009 r. na rynku krajowym nastąpi znaczący spadek cen nawozów, w szczególności azotowych. Z wewnętrznego raportu przygotowanego na użytek banku wynika, że w I półroczu 2009 r. oczekuje się zwiększenia zakupów nawozów przez rolników. Wzrost popytu w tym okresie będzie wynikał z czynników sezonowych (wiosenno-letnie zabiegi agrotechniczne), jak również z poprawy relacji cen zbóż i roślin oleistych do cen nawozów - czytamy w raporcie. Zdaniem analityków BGŻ, w II połowie 2009 r. można też oczekiwać spadków cen gazu ziemnego, jednakże cena fosforytów i soli potasowych pozostanie wysoka (możliwe niewielkie spadki odzwierciedlające sytuację na rynku światowym).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Problemy z gazem nie wpłyną na ceny nawozów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!