Polskie firmy chemiczne atrakcyjniejsze dla inwestorów

Polskie firmy chemiczne atrakcyjniejsze dla inwestorów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Waga grup powoduje, że nasze firmy chemiczne stały się atrakcyjniejsze dla zagranicznych inwestorów. Być może warto zaprosić ich do parków technologicznych – mówi Maciej Gierej, prezes Mennic Metale Szlachetne były prezes Nafty Polskiej.

Miniony rok był okresem konsolidacji w branży chemicznej. Tarnów sfinalizował przejecie ZAK-u i Zakładów Chemicznych Police; Zakłady Azotowe Puławy kupiły od Ciechu gdańskie „Fosfory, a od MSP Azoty Adipol w Chorzowie.

Skonsolidowane firmy mogą być znacznie atrakcyjniejsze dla zagranicznych inwestorów. Przejmując którąś z nich zagraniczny inwestor przejmie znaczną część rynku – a trzeba pamiętać, że Polska jest pod względem wielkości areału upraw trzecią siłą w Unii Europejskiej.

Według Giereja nasze firmy mogłyby nawiązać bliższą współprace z zagranicznymi koncernami. Idealne do tego są parki technologiczne. Nasze spółki wnosiłyby aport w postaci terenu i np. hal produkcyjny, a zagraniczny inwestor wiedzę i nowe technologie.

Praktycznie przy wszystkich spółkach chemicznych już istnieją, lub bez problemu mogłyby powstać parki technologiczne. Dużym ułatwieniem jest zwykle znaczny obszar niezagospodarowanych przez firmy chemiczne pofabrycznych terenów. Jest to następstwem nowoczesnych technologii, które oprócz lepszych wskaźników ekonomicznych i mniejszej szkodliwości dla środowiska zwykle zajmują też mniej przestrzeni.

Co o pomyśle parków technologicznych i wejściu do nich myślą same spółki?

Wszystkie z chęcią widziałyby inwestorów zagranicznych, zwłaszcza takich którzy mieliby do zaoferowania ciekawe technologie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie firmy chemiczne atrakcyjniejsze dla inwestorów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!