Polski sektor chemiczny czeka restrukturyzacja i konsolidacja

Polski sektor chemiczny czeka restrukturyzacja i konsolidacja
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie firmy branży chemicznej czeka restrukturyzacja i konsolidacja, jeśli chcą przetrwać na światowym rynku - ocenili prezesi największych firm tego sektora podczas wtorkowego panelu dyskusyjnego w ramach III Forum Inwestycyjnego w Tarnowie.

"Trzeba i restrukturyzować i konsolidować i prywatyzować, aby przeprowadzić reakcję chemiczną, której efektem będzie konkurencyjny i zdrowy przemysł chemiczny" - mówił prezes Ciech SA Ryszard Kunicki. Jak zauważył, tegoroczne prognozy dla przemysłu chemicznego w Unii Europejskiej mówią o około 9 proc. wzroście tego sektora. Oznacza to zdecydowaną poprawę po 11 proc. spadku w 2009 roku i 4 proc. spadku w roku 2008.

"Prognoza na ten rok jest optymistyczna, ale jeszcze nie wracamy do poziomu sprzed początku dekoniunktury, który najwcześniej będzie osiągnięty w 2013 roku" - prognozuje Kunicki.

Prezes Anwil SA Remigiusz Paszkiewicz zaznaczył, że naturalnym obszarem konsolidacji produktowej dla polskiej chemii jest produkcja nawozów sztucznych. Podobnego zdania jest prezes Zakładów Azotowych Puławy Paweł Jaraczewski. "Są pełne przesłanki, aby ta konsolidacja nastąpiła" - mówił.

Według prezesa Anwilu obecnie nie ma atmosfery do prywatyzacji sektora chemicznego, o czym świadczy fiasko niedawnych procesów, m.in. rezygnacja Skarbu Państwa ze sprzedaży inwestorowi tzw. pierwszej grupy chemicznej. "Procesy prywatyzacyjne pokazały, że niewielu jest zainteresowanych, a potencjalni kupujący nie są skłonni zapłacić oczekiwanej ceny" - mówił.

Prezes Azotów Tarnów Jerzy Marciniak poinformował, że zarząd spółki zdecydował o podjęciu aktywnych działań konsolidacyjnych i postanowił odpowiedzieć na propozycję zakupu większościowego pakietu Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Uchwała zarządu w tej sprawie została skierowana do rady nadzorczej tarnowskich Azotów.

Zgodnie z planami Tarnów objąłby nową emisję 30 mln akcji Kędzierzyna po 5 zł za sztukę.

ZAK zaoferował Azotom Tarnów objęcie 30 mln akcji serii B w drodze subskrypcji prywatnej. Walne ZAK zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego o 150 mln zł w drodze emisji 30 mln akcji serii B.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski sektor chemiczny czeka restrukturyzacja i konsolidacja

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!