PGNiG zamierza kontrolować chemię

PGNiG zamierza kontrolować chemię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gazowy potentat ma zgodę na kupno 10 proc. akcji Azotów Tarnów. Czy kupi więcej? Tak, ale niekoniecznie walorów Tarnowa.

Walne kontrolowanego przez państwo Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) zaakceptowało zakup 10 proc. akcji Azotów Tarnów, producenta tworzyw i nawozów azotowych. Za ten pakiet spółka zapłaci 78 mln zł. PGNiG podkreśla, że traktuje transakcję jako inwestycję długoterminową, bo monopolista myśli bowiem o utworzeniu grupy chemiczno-energetycznej. Jesienią PGNiG przedstawi strategię rozwoju - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Nie wiadomo, jak bardzo PGNiG chce zaangażować się kapitałowo w sektor wielkiej syntezy chemicznej, który zużywa 2,5 mld m sześc. gazu rocznie, podczas gdy zużycie krajowe wyniosło 13,7 mld m sześc. Czy gazowy potentat zadowoli się pakietem mniejszościowym, czy będzie dążył do przejęcia kontroli nad Tarnowem i innymi firmami sektora?

— Tarnów jest sygnałem, że zainteresowanie chemią jest rzeczywiste, nie deklaratywne. Na pewno nie odpowiadałby nam taki wariant, w którym obejmujemy tylko pakiety mniejszościowe. W jednej lub dwóch komplementarnych spółkach chcemy mieć udział większościowy — podkreśla Michał Szubski, prezes PGNiG.

Takimi firmami są Puławy i Police. Obok PKN Orlen i Anwilu, są one największymi konsumentami gazu w branży chemicznej.

PGNiG upatruje w akwizycjach szansę, by bronić się przed utratą kluczowych odbiorców gazu ziemnego - pisze "Puls Biznesu". Zakup akcji Tarnowa będzie też sprzyjał pełnemu zagospodarowaniu złóż gazu w okolicach Tarnowa, należących do PGNiG. Azoty już teraz kupują część surowca z tego rejonu. PGNiG jest także gotowe rozwijać energetykę w Tarnowie. W spółce mogłaby powstać elektrownia zasilana gazem o mocy 200 MW, z czego 100 MW pobierałby Tarnów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!