XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Parlament Europejski wesprze recykling kosztem spalarni i składowisk odpadów

  • pt
  • Opublikowano: 15 lutego 2019 - 10:39 | Zaktualizowano: 15 lutego 2019 - 11:44
Komisja Rozwoju Regionalnego (REGI) Parlamentu Europejskiego przekierowuje fundusze kierowane dotąd na budowę przestarzałych technologicznie instalacji na działania prowadzące do zapobiegania powstawaniu odpadów i rozwój recyklingu.
  • Kolejny krok Komisji Europejskiej w kierunku zatrzymania finansowania dla przestarzałych metod przetwarzania odpadów.
  • Pieniądze z Funduszu Spójności nie będą już trafiać na budowę spalarni i instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.
  • Wspierany ma być recykling i gospodarka o obiegu zamkniętym.

Komisja Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego (REGI) wystąpiła o wsparcie gospodarki o obiegu zamkniętym, głosując za zmniejszeniem dotacji UE na składowiska odpadów i spalarnie.

Wyłączenie wsparcia finansowego dla tych przestarzałych technologii w ramach Funduszu Spójności na okres po roku 2020 pozwoli uwolnić zasoby, które można przeznaczyć na wsparcie zapobiegania powstawaniu odpadów, ponownego użycia i recyklingu - ocenia REGI.

Pieniądze zamiast budowy spalarni i instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów mają wesprzeć państwa członkowskie w osiągnięciu celów w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym w 2035 r.

Janek Vahk, koordynator ds. Rozwoju i polityki w Zero Waste Europe, komentuje:

- Jest to znaczący krok w kierunku bardziej efektywnego wykorzystania zasobów, co przyniesie znaczne oszczędności netto dla przedsiębiorstw, władz publicznych i konsumentów, jednocześnie tworząc miejsca pracy i zmniejszając emisję gazów cieplarnianych.

W Polsce ciągle wizja spalania

Tymczasem w Polsce wzrost kosztów zagospodarowania odpadów powoduje wzrost poparcia dla budowy spalarni w których samorządowcy widzą rozwiązanie problemu nadmiaru odpadów.

- Poziomy recyklingu w naszym mieście w 2017 roku wyniósł 28 proc., w 2019 r. powinien zgodnie z wymogami unijnymi osiągnąć poziom 40 proc., a w 2020 roku - 50. Jeśli nie uda się osiągnąć takich wskaźników, gmina będzie musiała zapłacić karę. To są realne koszty, które dziś ponoszą wszyscy mieszkańcy – mówił w wywiadzie dla PortalSamorzadowy.pl prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Spytany o to czy Metropolia powinna wrócić do tematu budowy spalarni odpadów, odpowiedział: - Tak - zdecydowanie to jedno z największych wyzwań przed jakim stoimy. Nikt, żadne miasto samo sobie z tym problemem nie poradzi. Musimy działać razem.

Tymczasem podczas niedawnego spotkania z samorządowcami z Mazowsza, Magda Gosk dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska mówiła:

- W 2020 roku mamy obowiązek osiągnąć poziom 50 procent recyklingu i ten obowiązek spoczywa na nas jako na Polsce, ale i na każdej gminie.

Magda Gosk podkreśliła, że wszelkie działania prowadzące do odzysku energetycznego, do termicznego przekształcania odpadów nie będą zaliczane do poziomów recyklingu.

-W żadnym wypadku! Co oznacza, że rozwijanie takich metod (termicznego przekształcania – red.) jest absolutnie niecelowe i nie zagwarantuje gminie obowiązku realizacji obowiązków w tym zakresie – mówiła stanowczo przedstawicielka resortu środowiska.

Magda Gosk wyjaśniła, że termiczne przekształcanie może być rozwiązaniem dla odpadów resztkowych: - I to się dzieje, niemniej jednak punktem odniesienia powinien tu być poziom 65 procent recyklingu, który w roku 2035 będziemy musieli osiągnąć.

Czytaj też: Gospodarka odpadami, czyli taniej już było...

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!