Orlen się nie rozerwie: chemia czy energia

Orlen się nie rozerwie: chemia czy energia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Paliwowy potentat nie może łapać siedmiu srok za ogon, musi wybrać: chemia czy energetyka. Podpowiada mu minister skarbu.

Aleksander Grad, minister skarbu, nie zamierza narzucać strategii zarządowi Orlenu, ale uważa, że energetyka może być dla spółki ciekawszym celem inwestycyjnym, niż chemia - pisze "Puls Biznesu".

— Zarząd Orlenu przede wszystkim musi się zdecydować: albo kupuje grupę chemiczną Ciechu, albo sprzedaje Anwil. Te aktywa powinny działać w obrębie jednej grupy, żeby można było wykorzystać wszystkie synergie. Orlen od dawna zapowiada, że będzie integratorem w sektorze chemicznym, ale nic w tej sprawie nie robi. Z pewnością powinien utrzymać ofertę produktową dla wielkiej syntezy chemicznej, ale nie musi być właścicielem spółek z branży. Ciekawszym kierunkiem inwestowania dla Orlenu może być elektroenergetyka — mówi "Pulsowi Biznesu" Aleksander Grad.

Czy koncern rzeczywiście zdecyduje się na to, dowiemy się pod koniec października. Do tego czasu nowy prezes spółki chce mieć gotową strategię. Na konsolidację w sektorze paliwowym Jacek Krawiec nie ma co liczyć — przynajmniej w najbliższym czasie.

— Nie widzę powodu, żeby pisać strategię paliwową na nowo — twierdzi minister.

A obowiązująca przewiduje, że Lotos i Orlen działają jako niezależne spółki.

Przedstawiciele branży elektroenergetycznej są oszczędni w słowach, komentując ewentualną kooperację z Orlenem.

— Obecnie Polska Grupa Energetyczna (PGE) nie prowadzi rozmów z Orlenem, ale będziemy rozważać wszelkie możliwe rozwiązania, które są korzystne dla rozwoju PGE i wzrostu jej wartości. Dziś za wcześnie na szczegóły. Najpierw musimy porozmawiać i poznać wzajemnie swoje oczekiwania — twierdzi Tomasz Zadroga, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Zaniepokojona jest natomiast Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC), zrzeszająca największe firmy branży, w tym PKN Orlen. Chodzi o zapowiedzi Orlenu, że nie zamierza uczestniczyć w integracji chemii. Według chemików dobrze by było, gdyby to PKN przez Anwil był konsolidatorem chemii, ale Orlen ogłaszając zamiar sprzedaży Anwilu, przekształcił go z podmiotu w przedmiot konsolidacji. Problemem, na który zwracają uwagę eksperci z PIPC, jest to, że Anwil łączy z Orlenem rurociąg, którym płynie mu podstawowy surowiec. Bez niego spółka skazana jest na droższy import.

— Nikt bez gwarancji dostaw nie zaryzykuje inwestycji w Anwil — mówi Jerzy Majchrzak.

Orlen zaopatruje w surowce petrochemiczne nie tylko Anwil, ale także inne spółki chemiczne. Stanowi on dla nich najbliższą bazę surowcową, a dostawy do krajowych spółek chemiczny pozwalają paliwowemu koncernowi na dywersyfikację produkcji.

— Prognozy mówią, że już w 2010 r. produkcję rafineryjną w Europie czeka znaczący spadek marż. Ruszą potężne rafinerie w Indiach, na Tajwanie i w Korei. Ponadto pojawi się nadwyżka benzyn, którą mogłaby zagospodarować chemia. Tymczasem Orlen nie chce brać udziału w jej integracji, by zapewnić sobie dodatkowy rynek zbytu — wyjaśnia Jerzy Majchrzak.

PIPC nie wystarczą zapewnienia zarządu Orlenu, że nadal chce handlować z chemią.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Orlen się nie rozerwie: chemia czy energia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!