Opóźniona prywatyzacja Azotów?

Opóźniona prywatyzacja Azotów?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tarnowskie Azoty wybrały już biuro maklerskie i doradcę prawnego do wprowadzenia spółki na giełdę. Ruszył też przetarg na doradcę prywatyzacyjnego dla Kędzierzyna. Tymczasem Ministerstwo Skarbu Państwa informuje, że proces prywatyzacji się opóźnia.

Nafta Polska, obecny właściciel 80 proc. akcji tarnowskich (i kędzierzyńskich) Azotów i zarząd Zakładów Azotowych Tarnów zapewniają, że przygotowania do upublicznienia spółki idą zgodnie z harmonogramem - poinformowała "Gazeta Prawna".

- Nie ma żadnych opóźnień - mówi GP Marek Drac-Tatoń, prezes Nafty i szef rady nadzorczej ZAT. - Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Wybraliśmy już doradcę prawnego i dom maklerski - dodaje Jarosław Wita, prezes ZA Tarnów.

Doradcą prawnym spółki została międzynarodowa kancelaria Hogan&Hartson, natomiast oferującym ma być Dom Maklerski BZ WBK. Jak podkreśla Jarosław Wita, prace nad analizami przedprywatyzacyjnymi i prospektem są już bardzo zaawansowane i wszystko wskazuje na to, że będziemy gotowi do debiutu na koniec roku.

Tymczasem właściciel Nafty Polskiej i ZAT Ministerstwo Skarbu Państwa informuje, że proces się opóźnia. Na posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu Paweł Szałamacha, wiceminister skarbu przyznał, że objęcie akcji tarnowskich (i kędzierzyńskich) Azotów w zamian za umorzone akcje Nafty Polskiej nastąpi dopiero w lipcu. Zarówno Nafta, jak i resort zapowiadały wcześniej, że proces przekazania walorów zakończy się w czerwcu - czytamy w "GP".

Przewiduje to również nieupubliczniony dotąd harmonogram prywatyzacji spółki, do którego dotarła wcześniej "GP". Przeniesienie własności jest konieczne do postępu prac nad debiutem giełdowym ZAT.

W ostatnich dniach maja Wojciech Jasiński, minister skarbu państwa, zapowiadał, że tarnowskie Azoty, jako pierwsza z państwowych spółek, trafią na giełdę. Jednak jak dotąd resort nie wybrał nawet swojego doradcy prywatyzacyjnego. Postępowanie w tej sprawie ma się wkrótce rozpocząć - wyjaśnia dziennik.

Na razie ogłoszono natomiast przetarg na doradcę w procesie prywatyzacji spółki Zakładów Azotowych Kędzierzyn Koźle, które mają być sprzedane inwestorowi strategicznemu.

Z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli resortu skarbu wynika, że mile widziane są tylko polskie firmy. Jak dotąd chęć zakupu zgłosiły kontrolowane przez Skarb Państwa Ciech i należący do Orlenu Anwil.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opóźniona prywatyzacja Azotów?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!