Ocena polskiego przemysłu chemicznego na Forum Ekologicznym w Toruniu

Ocena polskiego przemysłu chemicznego na Forum Ekologicznym w Toruniu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O pozycji polskiego przemysłu chemicznego na tle gospodarki unijnej mówił podczas Forum Ekologicznego, który w ubiegłym tygodniu odbyło się w Toruniu, Wojciech Lubiewa-Wieleżyński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego - relacjonuje portal Plastech.pl.

W trakcie swojego wystąpienia prezes PIPC odniósł się m.in. do takich zagadnień jak aktualny stan przemysłu chemicznego w naszym kraju, program jego rozwoju do 2015 r. oraz czynników, które będą w przyszłości wpływać na ten rozwój.

Polska notuje stosunkowo niewielki udział w produkcji sprzedanej chemikaliów w UE. Nasz udział sięga ledwie 1,9 proc., ale w gronie unijnych państw plasujemy się na przyzwoitym 9 miejscu. Prowadzą oczywiście Niemcy z udziałem 25,7 proc. przed Francją (13,1 proc.), Wielką Brytanią (12,2 proc.) i Włochami (11,2 proc.). Nasz kraj wyprzedza jeszcze Holandia, Hiszpania, Belgia oraz Irlandia.

Polski przemysł chemiczny daje zatrudnienie 235 tys. osób. Produkcja sprzedana opiewa na 23,4 mln euro. Eksport to 12 mln euro, natomiast import odbywa się na kwotę 20,4 mln euro.

Niezwykle korzystnie wygląda dla nas porównanie pomiędzy Polską a krajami UE odnośnie wzrostu PKB, produkcji przemysłowej ogółem i produkcji chemicznej. Choć warto zauważyć, że w 2007 r. tempo naszego rozwoju nie było już tak imponujące i przewyższające notowania UE, jak miało to miejsce w 2006 r.

Dwa lata temu w UE PKB wzrastało rocznie o 3 proc., u nas natomiast niemal dwukrotnie szybciej. Produkcja przemysłowa w UE notowała w 2006 r. wzrost 3,7 proc. rocznie, u nas z kolei aż 9,9. To wszystko miało oczywiście przełożenie na sektor chemiczny. W UE produkcja chemiczna wzrastała 2,1 proc. w skali roku, w Polsce zaś aż 15,6 proc.

Oczywiście tak duże różnice wynikały również z faktu realnego zapóźnienia polskiej gospodarki, która rozwijając się z niższego poziomu była w stanie osiągać szybszą dynamikę wzrostu. Niemniej jednak stagnacja panująca w krajach tzw. starej Europy, głównie w Niemczech też znajdowała swoje odzwierciedlenie w przedstawionych statystykach.

Ubiegły rok to już znacznie mniejsze dysproporcje, ale jedynie w produkcji chemicznej. PKB w Polsce rosło w ubiegłym roku 6,5 proc. zaś w UE 2,4 proc. Produkcja przemysłowa w UE zanotowała skok o 3,6 proc. w Polsce zaś aż o 9,8 proc. W miarę wyrównany był jedynie wzrost produkcji chemicznej. W Polsce było to 2,6 proc. w UE 2,3 proc.

Wartość sprzedaży przemysłu chemicznego w Polsce w ciągu ostatnich sześciu lat sukcesywnie rosła. Sześć lat temu osiągała ona poziom 12,7 bln zł, a rok temu już niemal 100 proc. więcej.

Struktura naszej produkcji chemicznej zdominowana jest przez produkcję chemii podstawowej, która stanowi 52 proc. całości - tworzywa sztuczne to 14 proc. Jeśli chodzi natomiast o konsumpcję chemikaliów na osobę, to w Polsce jest to 482 euro. Dominuje Belgia (2,7 tys. euro na osobę) przed Niemcami i Włochami: odpowiednio 1,61 tys. euro i 1,54 tys. euro.

W 2007 r. deficyt w handlu zagranicznym Polski według wstępnych szacunków GUS wyniósł 8 ,7 mld EUR, co stanowi 42,4 proc. deficytu handlu zagranicznego.

Prezes PIPC mówił w Toruniu również o inwestycjach. Te odbywające się w przemyśle chemicznym w największych 10 krajach UE są nadal małym procentem inwestycji w całej EU. Udział ten jednak w ostatnich latach stale rośnie. W pierwszej połowie bieżącej dekady wydatki na inwestycje w przemyśle chemicznym UE zmniejszyły się jednak o 18,2 proc. W tej chwili ich wielkość jest szacowana na 23,4 mld euro rocznie. Skupiając się natomiast jedynie na inwestycjach producentów wyrobów chemicznych w Polsce w latach 2002 - 2007, dostrzec możemy stały, choć niewielki postęp.

Biorąc pod uwagę czynniki warunkujące rozwój przemysłu chemicznego, prezes PIPC skupił się przede wszystkim na podnoszeniu konkurencyjności, a także dbaniu o jak najlepsze radzenie sobie z takimi zagadnieniami jak polityka firm, relacje rynek - klient, innowacje, cena produktu, restrukturyzacja oraz zrównoważony rozwój.

Dla chemii wielkie znacznie na przyszłość będzie miała kwestia polityki energetycznej. Przemysł chemiczny jest bowiem znaczącym konsumentem energii. Do 2020 r. UE zaplanowała przeprowadzenie minimum 20 proc. redukcji gazów cieplarnianych lub 30 proc. redukcji gazów cieplarnianych w krajach rozwiniętych. Do 2050 r. nastąpić ma globalnie 50 proc. redukcja gazów cieplarnianych lub 60-80 proc. redukcja gazów cieplarnianych w krajach rozwiniętych. W ciągu najbliższych 12 lat planuje się osiągnąć 20 proc. zwiększenie efektywności energetycznej. Nie pozostanie to bez wpływu na kondycję i kroki podejmowane przez firmy chemiczne. Już w tej chwili ceny energii w UE powodują niekorzystne warunki dla przemysłu chemicznego, przy czym ceny elektryczności spowodowane są przede wszystkim polityką krajową.

- Polityka zmian klimatu powoduje wzrost kosztów, to oczywiste - oceniał Wojciech Lubiewa - Wieleżyński. - Jeśli tona CO2 kosztować będzie 30 euro to dodatkowe koszty europejskiego przemysłu chemicznego z tego tytułu wynosić będą odpowiednio 4,5 mld euro w 2012 r. i 8,7 mld euro w 2020 r. Dlatego tak potrzebne jest wykorzystanie źródeł odnawialnych w przemyśle chemicznym.

Efektywność energetyczna spowodowana jest jednak nie tylko wzrostem cen energii. Aby zapewnić globalnie zrównoważony rozwój należy stymulować go tam, gdzie jest najbardziej efektywny pod względem emisji CO2. Szansą dla Polski jest zgazowywanie węgla.

By skutecznie zrealizować zawarty w tym pytaniu postulat należy dążyć przede wszystkim do stworzenia spójnej wizji rozwoju przemysłu chemicznego do 2020 r. na bazie istniejących opracowań i następnie zatwierdzenia jej przez rząd.

Konieczny jest szczegółowy program rozwoju, w tym inwestycje w chemikalia bazowe, a także reorientacja struktury produkcyjnej, likwidacja deficytu w handlu zagranicznym i zabezpieczenie dostaw surowców. Nie obędzie się też bez zdecydowanej poprawy infrastruktury, w tym infrastruktury chemicznej. Potrzebna jest skuteczniejsza ochrona interesów przemysłu wobec władz administracyjnych i legislacyjnych oraz tworzenie konkurencyjnych warunków dla polskich firm.

- Wysoka dynamika importu, rosnące ujemne saldo obrotów zagranicznych, a także struktura handlu zagranicznego świadczą o słabym rozwoju polskiego przemysłu chemicznego - dowodził Wojciech Lubiewa - Wieleżyński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. - Konieczne jest zakończenie prywatyzacji, a w przyszłości konsolidacja producentów. Potrzebne są też znaczne inwestycje, minimum 5 mld euro w ciągu najbliższych 10 lat.

Musi dojść też do zwiększenia udziału produkcji chemikaliów o większej wartości dodanej. W programach rozwojowych niezbędne jest uwzględnianie zmieniających się uwarunkowań takich jak: REACH, emisja CO2, wymogi z zakresu HSE (health, safety, environment), wzrost cen energii i surowców energetycznych - przede wszystkim gazu ziemnego i ropy naftowej - kontynuował Wojciech Lubiewa - Wieleżyński.

Jego zdaniem ważnym kierunkiem rozwoju polskiej chemii jest też rozbudowa infrastruktury w pełni powiązanej z resztą UE. Trzeba wziąć pod uwagę również opracowanie odpowiednich projektów dywersyfikacji bazy surowcowej szczególnie węglowodorowej dla krajowego przemysłu chemicznego. Bardzo istotne będzie zwiększenie nakładów na badania i rozwój oraz większa aktywność przedstawicieli rządu i przemysłu w Grupach Roboczych w UE.

Ubiegłotygodniowe Forum poświęcone było realizacji przez polską branżę chemiczną ogólnoświatowego Programu "Responsible Care" oraz istotnym aspektom implementacji prawodawstwa unijnego do krajowych wymogów prawa ekologicznego.

Forum Ekologiczne jest to coroczne spotkanie kadry menedżerskiej zakładów chemicznych, dystrybucyjnych i recyklingowych oraz pracowników naukowych, administracji państwowej, a także ekspertów zajmujących się zagadnieniami ochrony środowiska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ocena polskiego przemysłu chemicznego na Forum Ekologicznym w Toruniu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!