XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowy Przemysł Expo: jak wykorzystać nowe technologie w rozwoju polskich firm

 Nowy Przemysł Expo: jak wykorzystać nowe technologie w rozwoju polskich firm
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polski przemysł musi odnaleźć się w świecie cyfrowej rewolucji. To proces, którego istotą jest wymiana informacji i zarządzanie danymi. Jednocześnie wiedza o procesach i trendach, konkretnych technologiach i rozwiązaniach staje się niezbędna, by nie tracić dystansu, a w niektórych dziedzinach gonić uciekający coraz szybciej pociąg IV rewolucji przemysłowej.

  • Umiemy wykorzystywać nowe technologie, gorzej z ich kreowaniem. Obie te aktywności wymagają specjalistycznej wiedzy.
  • Wśród uczestników eksperci i menedżerowie, ale przede wszystkim specjaliści - inżynierowie o jeszcze rzadkich, a wkrótce niezbędnych kompetencjach.

Hasło Przemysł 4.0 podbija wyobraźnię przedsiębiorców i menedżerów - także w Polsce. Polski biznes jest zainteresowany zmianami, otwarty na to, co nowe, jednak nie zawsze w polskich realiach czuje się przygotowany do wprowadzania tych rozwiązań.

W wielu przypadkach to nie brak środków jest największą przeszkodą w inwestycjach w innowacje, technologie, nowoczesność. Często brakuje praktycznej wiedzy, jakie rozwiązania mogą wynieść firmę na wyższy poziom - tam, gdzie będzie mogła konkurować z awangardą światowego przemysłu.

Wielka zmiana

Robotyzacja i automatyzacja błyskawicznie zmieniają modele produkcji, ale także relacje na rynku. Fabryki przyszłości, wbrew obiegowej nazwie, już działają. Na ich budowę “od zera” stać tylko potentatów swoich branż, ale rozwiązania z dziedziny Internetu rzeczy, przetwarzania wielkich ilości danych (Big Data), sztucznej inteligencji czy prototypowania z wykorzystaniem druku 3 D są już szeroko stosowane w produkcji i biznesie.

Cyfrowa zmiana wchodzi do firm szeroko, obejmując całość ich działań, lub “domenowo” i etapowo. Ważne, że rozwiązania spod znaku Industry 4.0 już przynoszą konkretne biznesowe korzyści, pozwalają skutecznie konkurować z silniejszymi.

Liczba robotów przemysłowych na 10 tys. zatrudnionych wynosi w Polsce 32 przy europejskiej średniej 99. Na rozwiązania teleinformatyczne i innowacyjność wydajemy coraz więcej, ale wciąż niewiele. Wydatki biznesu na B+R stanowią jedynie 0,6 proc. PKB (średnia UE to 1,3 proc.). Nakłady na badania i rozwój w Polsce to niecały 1 procent PKB (2016 r.) przy niemieckim poziomie 2,94 proc.
Owszem, liczby nie mówią wszystkiego o przeobrażeniach polskiego przemysłu. Wiemy jednak, że wciąż konkuruje on przede wszystkim ceną, relatywnie tanią siłą roboczą i umiejętnością elastycznego dopasowania się do zmienności współczesnego rynku i klienta. Na tej bazie można myśleć o biznesowym dziś, ale nie o jutrze.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy Przemysł Expo: jak wykorzystać nowe technologie w rozwoju polskich firm

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!