XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nafta Polska wznowiła rozmowy o prywatyzacji Ciechu, w maju decyzja co dalej z I grupą chemiczną

Nafta Polska wznowiła rozmowy o prywatyzacji Ciechu, w maju decyzja co dalej z I grupą chemiczną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nafta Polska wznowiła już rozmowy z potencjalnymi zainteresowanymi kupnem akcji Ciechu, po tym jak Ciech uzgodnił z bankami warunki restrukturyzacji zadłużenia. W maju resort skarbu zdecyduje, czy prywatyzacja pierwszej grupy chemicznej zostanie zakończona sukcesem, czy też rozmowy nie przyniosą efektu - poinformował we wtorek wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Rozmowy z chętnymi na kupno 36,68 proc. akcji Ciechu należącymi do Skarbu Państwa zostały zawieszone na kilka miesięcy, do czasu sfinalizowania umowy Ciechu z bankami. W poniedziałek Ciech podpisał ostatecznie z konsorcjum siedmiu banków porozumienie w sprawie konsolidacji i refinansowania zadłużenia w wysokości 1,3 mld zł. Czytaj więcej: Ciech może być prywatyzowany

"Dzisiaj i w środę trwają rozmowy z trzema podmiotami, które wcześniej deklarowały zainteresowanie Ciechem. Chcemy się zorientować, czy podtrzymują oni swoje zainteresowanie" - powiedział na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi wiceminister Leszkiewicz.

"W maju chcemy znać rozstrzygnięcie w sprawie prywatyzacji pierwszej grupy chemicznej, albo pozytywne, albo negatywne, wszystkie warianty są możliwe. Jeśli zamkniemy tę prywatyzację bez rozstrzygnięcia, zaczniemy szukać innych rozwiązań" - dodał.

Prywatyzacja pierwszej grupy chemicznej obejmuje sprzedaż akcji Ciechu oraz zakładów azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie. W przypadku dwóch ostatnich firm do 12 kwietnia wyłączność na negocjacje miała niemiecka grupa PCC.

"W tej chwili trwa analiza ich oferty i przygotowanie rekomendacji w tej sprawie" - powiedział Leszkiewicz.

Wcześniej do składania ofert wiążących na zakup trzech spółek chemicznych zostało dopuszczonych sześć podmiotów: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners; prywatny fundusz National Qatar Industries Company, specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral.

Wiceminister skarbu zapowiedział, że w połowie maja MSP zacznie szukać inwestorów dla drugiej grupy chemicznej, w skład której wchodzą Zakłady Azotowe w Puławach oraz Zakłady Chemiczne Police.

"Obecnie doradca, BZ WBK, przygotowuje memoranda informacyjne. Prawdopodobnie w połowie maja zaczniemy szukać inwestorów poprzez ogłoszenia prasowe i do końca czerwca będziemy czekać na wstępne oferty. Przyjrzymy się, jakie jest zainteresowanie tą ofertą i w zależności od tego będziemy decydowali co dalej" - powiedział Leszkiewicz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nafta Polska wznowiła rozmowy o prywatyzacji Ciechu, w maju decyzja co dalej z I grupą chemiczną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!