Nafta Polska rekomenduje pełną prywatyzację 2 grup chemicznych do połowy 2010 r.

Nafta Polska rekomenduje pełną prywatyzację 2 grup chemicznych do połowy 2010 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nafta Polska zarekomendowała Ministerstwu Skarbu Państwa (MSP) pełną prywatyzację dwóch grup zakładów wielkiej syntezy chemicznej do połowy 2010 roku, poinformował w środę prezes NP Marek Karabuła. Prywatyzacja pierwszej grupy, którą stworzyłby Ciech oraz Zakłady Azotowe Tarnów i Kędzierzyn, miałaby zakończyć się w III kw. 2009 roku.

"Rekomendujemy pełną prywatyzację, sprzedaż wszystkich akcji przez Skarb Państwa i Naftę Polską" - powiedział Karabuła podczas konferencji dotyczącej strategii dla sektora.

Według niego, najbardziej sensowne jest połączenie w grupy, ale NP nie wyklucza indywidualnych ścieżek prywatyzacji dla tych spółek.

"W III kw. 2009 roku chcemy zakończyć prywatyzację grupy składającej się z Ciechu, ZA Tarnów i ZA Kędzierzyn" - powiedział Karabuła. Dodał, że zaproszenie inwestorów do rokowań odbyłoby się w marcu 2009 roku, a złożenie ofert - w czerwcu.

Podtrzymano natomiast plan, według którego pierwotna oferta publiczna Kędzierzyna będzie miała miejsce w grudniu tego roku.

W sierpniu prezes Ciechu Ryszard Kunicki poinformował, że spółka chce przekonać Skarb Państwa, aby wnieść do niej aportem akcje Tarnowa (w którym objął 6,5% podczas czerwcowego IPO spółki) i Kędzierzyna. Dodał wtedy, że spółka ma też inne, alternatywne scenariusze na integrację z tymi firmami, ale decyzja będzie należeć do Nafty Polskiej i Skarbu Państwa.

Druga grupa, której utworzenie rekomenduje Nafta Polska, składałaby się z Zakładów Chemicznych Police i Zakładów Azotowych Puławy. Miałaby ona zostać sprywatyzowana w I poł. 2010 roku, powiedział Karabuła w środę. Przedtem, w I kw. 2010 roku, doszłoby do złożenia ofert.

W maju br. Puławy i Police podpisały list intencyjny o współpracy, przewidujący m.in. wspólne pozyskiwanie surowców i dystrybucję produktów oraz inne przedsięwzięcia.

Prezes NP wyjaśnił, że utworzenie tych dwóch grup wiąże się z potrzebą powołania podmiotów zdolnych do konkurowania w Polsce i na świecie.

"Wskazane by było, aby konsorcjum utworzone ze spółek z pierwszej grupy nabyło Anwil od PKN Orlen" - powiedział też prezes. Dodał, że Nafta Polska oczekuje od Orlenu, by określił swoje stanowisko w tej sprawie.

Wiceprezes PKN Orlen Jacek Krawiec, cytowany przez środowy "Puls Biznesu", powiedział, że koncern nie wyklucza sprzedaży " majątku PCW oraz segmentu nawozowego, jeśli pojawi się atrakcyjna oferta". Tłumaczył, że Orlen nie widzi strategicznych szans rozwoju w takich produktach, jak nawozy czy PCV, które nie są dla Orlenu tzw. podstawowym biznesem, a ponadto ich udział w strukturze przychodów spółki jest stosunkowo niewielki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nafta Polska rekomenduje pełną prywatyzację 2 grup chemicznych do połowy 2010 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!