Na świecie wzrośnie popyt na nawozy

Na świecie wzrośnie popyt na nawozy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obecnie na rynku światowym cena soli potasowej kształtuje się na średnim poziomie 400 USD/t, jednakże część uczestników rynku przewiduje, iż pod koniec roku cena tego surowca wzrośnie do poziomu 450 USD/t.

Międzynarodowe Zrzeszenie Producentów Nawozów (International Fertilizer Industry Association IFA), jak również najwięksi producenci tej grupy środków produkcji oczekują, iż w sezonie 2010/2011 w wyniku prognozowanego ożywienia gospodarki światowej wzrośnie popyt na nawozy, w tym także na nawozy potasowe.

Obecnie na rynku światowym cena soli potasowej kształtuje się na średnim poziomie 400 USD/t, jednakże część uczestników rynku przewiduje, iż pod koniec roku cena tego surowca wzrośnie do poziomu 450 USD/t. Jak podaje Reuters takie założenia przyjął m.in. jeden z największych producentów nawozów potasowych na świecie, spółka Belarusian Potash Company (BPC), która w ubiegły piątek podpisała kontrakt na dostawy 240 tys. t potasu do Wietnamu za łączną sumę 100 mln USD (417 USD/t).

Decydujący wpływ na podaż nawozów potasowych oraz kształtowanie się ich cen na rynku światowym ma koniunktura w rolnictwie, strategie poszczególnych producentów (ograniczona liczba producentów ze względu na silną koncentrację złóż soli potasowych) oraz kursy walut.

Ponadto duże znacznie mają regulacje obowiązujące w różnych regionach świata, zarówno te stymulujące popyt, jak i wpływające na warunki wymiany handlowej. Ta ostatnia grupa regulacji ma szczególnie znacznie, jeżeli dotyczy Kanady, Rosji lub Białorusi, czyli największych producentów tych nawozów.

W tym kontekście duże znacznie może mieć zapowiadane przez rosyjską agencję antymonopolową wprowadzenie cła eksportowego na potas na poziomie 8,5%. Działanie to ma na celu zapobiegnięcie wzrostom cen nawozów potasowych na rynku rosyjskim, poprzez zapewnienie odpowiedniej podaży tego surowca. Jednakże, z informacji Uralkali (największej spółki w Rosji wydobywającej sól potasową oraz produkcją nawozy potasowe) wynika, iż krajowe spółki w pełni zaspokajają potrzeby rosyjskiego rolnictwa, które wykorzystuje jedynie 5-6% produkowanych w kraju nawozów potasowych. Rozważane wprowadzenie ceł eksportowych wpłynęłoby na wzrost cen rosyjskiej soli potasowej oferowanej na rynku światowym przyczyniając się tym samym do wzrostu konkurencyjności surowca pochodzącego z Białorusi, Kanady czy Niemiec. Może również przełożyć się na wzrost średniej ceny transakcji zawieranych na rynku globalnym.

Analizując sytuację spółki Uralkali warto dodać, iż z informacji Reutersa wynika, że w 2009 r. produkcja nawozów potasowych przez tę spółkę spadła do 2,6 mln t wobec 4,8 mln t w 2008 roku. Jednocześnie przedstawiciele spółki zapowiadają wzrost zdolności produkcyjnych z 5,5 mln t obecnie do 7,0 mln t do 2012 roku. Jednakże podobnie jak w roku ubiegłym spółka nadal koncentruje się przede wszystkim na ograniczeniu kosztów wydobycia soli potasowej i produkcji nawozów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na świecie wzrośnie popyt na nawozy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!