Kryzys przemysłowego rozwoju Czystych Technologii Węglowych w Polsce

Kryzys przemysłowego rozwoju Czystych Technologii Węglowych w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zaskakujący jest fakt, że w powojennej Polsce stale aktualne jest hasło: Polska na węglu leży i przez węgiel leży [1]. Jednakże w różnych okresach zmienne były sytuacje i czynniki prowadzające do tego wniosku.

Kryzys naftowy w latach 70. ub.w. wywołał u nas prawdziwy renesans karbochemii, co przełożyło się na budowę instalacji bezpośredniego uwodornienia węgla, w myśl technologii Bergiusa, ze zdolnością przerobową 1,2 Mg pasty węglowej na dobę (GIG, Tychy - Wyry) [2], rozpoczęto inwestycję zgazowania węgla w procesie Koppers-Totzek (kopalnia "Janina", Libiąż) oraz wybudowano półprzemysłową instalację wytwarzania paliw bezdymnych, o zdolności produkcyjnej 10 Mg/h o nazwie ECOCOAL (IChPW, Zabrze) [3]. Kolejną fazę entuzjazmu obserwujemy począwszy od 2005 r., w ramach Czystych Technologii Węglowych (CTW), zapewne w związku z publikacją KE Zielonej Księgi (marzec 2006 r.), przybliżającej przyszłą politykę energetyczną. Dominującym elementem tej polityki jest problem emisji CO2, co dzisiaj dla nas oznacza konieczność zmniejszenia emisji o 20% do 2020 r. i nabywanie praw do emisji w wysokości co najmniej 34 EUR/MWh.

W oczekiwaniu na realizację hasła "benzyna z węgla", w pierwszej kolejności upadł projekt budowy instalacji Fischera-Tropscha (F-T) o zdolności produkcyjnej 3 mln Mg/rok paliw płynnych: oleju napędowego i benzyny, w Oświęcimiu. Dla wytworzenia już ok. 1 mln Mg paliw płynnych z węgli "Ziemowit" i "Piast" technologia okazała się nieefektywna [4], przy czym nie za bardzo wiadomo było, w jaki sposób uzyskamy dostęp do technologii F-T stosowanych w świecie (głównie wywodzących się z technologii SASOL, RPA). Równolegle powstały koncepcje zgazowania węgli w ZA "Kędzierzyn" SA (poligeneracja: gaz syntezowy H2/CO/CO2, 1,55 mld m3/rok dla syntezy metanolu 0,55 mln Mg/rok, oraz 309 MWe), ZA "Puławy" SA (wodór < 0,1 mln Mg/rok), a wdrażany jest tylko projekt CCS "ready" na bloku energetycznym (858 MW) w PGE Elektrownia Bełchatów dla spalania węgla brunatnego.

Z wymienionych projektów pozostał więc ten ostatni, który jest "królikiem doświadczalnym" dla UE, ale pozostaje daleko w tyle w stosunku do naszych problemów energetycznych.

Jest kilka przyczyn, dla których nadal aktualne jest węglowe motto, poszczególne problemy wzajemnie się implikują: 1. polska energetyka w 96% oparta jest na węglach kamiennych i brunatnych 2. po 1990 r. wszystkie działania restrukturyzacyjne w górnictwie są likwidacją polskiego przemysłu węglowego [5], także nienajlepiej przedstawiają się możliwości rozwojowe w zakresie wydobycia węgli brunatnych (Legnica, Gubin) 3. przewiduje się duże podwyżki cen energii z powodu nieracjonalnej metody CCS, w wersji wychwytywania i magazynowania CO2 - preferowanej przez UE, co spowoduje zmniejszenie atrakcyjności wykorzystywania węgli energetycznych 4. intensywne, ale przez to chaotyczne, opracowywania planów rozwoju energii w oparciu o importowany gaz ziemny i ewentualnie w przyszłości - własny gaz łupkowy; nadal podtrzymuje się wizję budowy 1 - 2 elektrowni atomowych (o mocy 3000 MW).

Jak wynika z wypowiedzi Ministra, prof. Andrzeja Kraszewskiego: a) rząd nie ma pieniędzy na rozwój CTW, b) polityka energetyczna UE jest dla nas groźna (21 lipca 2011).

Aktualnie są prowadzone badania w ramach projektu strategicznego, a ich celem jest opracowanie własnych technologii zgazowywania węgli za pomocą CO2, w wariancie utleniającym (POX bis) w procesie fluidalnym. Wytworzony tlenek węgla może być wykorzystany energetycznie lub przetworzony w procesie WGS do wodoru.

W styczniu br. oficjalnie rozpoczęła się inwestycja Centrum CTW w Zabrzu-Biskupicach. Można więc wnioskować, że wygasły poprzednie emocje i zaczynamy od początku.

Przedstawiona tematyka w istotny sposób stymuluje rozwój przemysłu chemicznego. Tylko opłata akcyzowa za 1 MWh energii elektrycznej wynosi 20 PLN, tj. 5 razy więcej niż unijne minimum i nie obowiązują ulgi dla przemysłu energochłonnego. O zmniejszeniu podatku akcyzowego dyskutować można będzie dopiero w 2013 r. Dla nowych obiektów dojdą do tego opłaty za nabywanie praw do emisji CO2 i jest to najpoważniejszy argument, wywołujący zastój w przemyśle energetycznym i chemicznym w oparciu o węgiel.

Literatura:

1. Mianowski A. : Wodór, metanol czy paliwa płynne z węgla i wody - w najbliższej perspektywie w Polsce. Wiadomości Chemiczne 2009, 63, 5-6.
2. Praca zbiorowa: Technologie otrzymywania paliw płynnych, koksu i lepiszcz elektrodowych oraz sorbentów węglowych z półproduktów uwodornienia węgla, raport końcowy z badań wykonanych w GIG w latach 1957-1990. część I i II, Katowice 1993 (nie publikowana).
3. Polaczek J.: Ludzie polskiej chemii - Prof. dr hab. inż. Henryk Zieliński. Przemysł Chemiczny 2010, 89, 762-767.
4. Redakcja: Dreszer K. , Mikulska B. : Studium wykonalności projektu instalacji do produkcji paliw gazowych i płynnych z węgla kamiennego. Zabrze 2009.
5. Malara J.: Restrukturyzacja czy likwidacja polskiego przemysłu węglowego? Czasopismo Techniczne 2009, 40, 1-31.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kryzys przemysłowego rozwoju Czystych Technologii Węglowych w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!