Koniec darmowych foliówek to dopiero początek zmian w gospodarce odpadami

Koniec darmowych foliówek to dopiero początek zmian w gospodarce odpadami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Posłowie uchwalili w minionym tygodniu nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Co to oznaczy dla przyszłości recyklingu w Polsce?

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z nią, już od przyszłego roku za każdą jednorazową torbę foliową trzeba będzie zapłacić. Posłowie zdecydowali też, ile będą kosztować, choć resort środowiska zapowiedział, że w rozporządzeniu do ustawy zaproponuje niższą cenę.
Czytaj więcej: Koniec z bezpłatnymi jednorazówkami w sklepach od 2018 r.

Wpływy z opłat za torebki to znacząca kwota, wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia Polski Recykling.

- To jest pomiędzy 700 mln zł a nawet 1,3 mld zł rocznie. Oczywiście w zależności od tego, jak wiele tych toreb, po wprowadzeniu opłat, Polacy będą kupować. My, jako branża, uważamy, że te pieniądze powinny pójść na ochronę środowiska – podkreśla ekspert.


Polska wiedzie niestety prym w Unii Europejskiej w wykorzystywaniu toreb foliowych, przypomina Szymon Dziak-Czekan.

- Jest to ok. 250 torebek na jednego mieszkańca rocznie. W innych krajach w przeszłości rzeczywiście był to wielki problem. Natomiast w ostatnich latach wiele państw już wprowadziło ograniczenia. Dobrym przykładem jest Irlandia, gdzie zużycie tych torebek spadło kilkukrotnie po wprowadzeniu opłat – mówi ekspert.

Symbolem dokonanej nowelizacji stało się wprowadzenie opłaty za plastikowe torebki, ale w poprawionej ustawie znalazł się jeszcze jeden bardzo ważny zapis.

- Nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami nałożyła na zakłady recyklingowe wymóg tzw. audytu zewnętrznego recyklera. Każdy recykler będzie musiał zostać poddany audytowi. Z perspektywy branży popieramy tego typu kierunek, dlatego że nawet w zeszłym roku uczestniczyliśmy przy polskim centrum akredytacji w pracach nad projektem tego audytu. Uważamy, że branża gospodarki odpadami powinna być przejrzysta po to, żeby uczciwi przedsiębiorcy odzyskujący odpady, zajmujący się recyklingiem mogli się rozwijać, żeby szara strefa miała jak najtrudniej – podkreśla Szymon Dziak-Czekan.

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wpływy ze sprzedaży foliówek, które znajdą się w budżecie, będą przeznaczone na wymianę kotłów węglowych i walkę ze smogiem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec darmowych foliówek to dopiero początek zmian w gospodarce odpadami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!