Jak europejska chemia odpowie na amerykańskie wyzwanie?

Jak europejska chemia odpowie na amerykańskie wyzwanie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tani gaz w USA stworzył przewagę konkurencyjną uderzającą m.in. w sektor chemiczny w Europie. W jaki sposób europejskie firmy chemiczne mogą walczyć o globalny rynek?

10 lat temu Stany Zjednoczone nie wydobywały gazu ani ropy naftowej ze złóż łupkowych. Dzisiaj uzyskują 5 mln baryłek ropy dziennie - tyle, co wydobywa się w Iraku i Nigerii łącznie. Eksploatacja gazu łupkowego sprawiła, że od 2005 r. cena gazu ziemnego spadła o blisko połowę, pociągając za sobą w dół także ceny energii elektrycznej. To zmieniło zasady gry w wielu sektorach gospodarki - przede wszystkim w branży energetycznej, paliwowej i chemicznej.

Rewolucja łupkowa w Stanach Zjednoczonych uruchomiła proces reindustrializacji USA. Niskie koszty energii i elastyczny rynek pracy przekonują coraz więcej firm do tego, żeby przenieść produkcję do Północnej Ameryki. Ta zmiana uderza przede wszystkim w Japonię i "starą" Europę.

Do najbardziej poszkodowanych należy sektor chemiczny. Gaz jest jednym z najważniejszych surowców niezbędnych do produkcji nawozów sztucznych, tworzyw czy materiałów syntetycznych, a przewaga kosztowa Amerykanów sprawia, że w 2015 r. produkcja chemiczna w USA będzie o 29 proc. tańsza niż w Niemczech, 27 proc. niż we Francji i 17 proc. tańsza niż w Wielkiej Brytanii. Ilustruje to skala możliwych inwestycji w moce produkcyjne w Ameryce Północnej - np. łączne inwestycje w moce produkcyjne amoniaku zaplanowane na lata 2014-17 to ponad 9 mt rocznie (ok. 5% obecnych światowych mocy produkcyjnych w amoniaku).

W jaki sposób europejskie firmy chemiczne mogą walczyć o utrzymanie konkurencyjności? Mogą rozwijać nowe moce produkcyjne w USA i Kanadzie (co robi np. norweska Yara), albo spróbować importować tańsze surowce do Europy, czego dobrym przykładem jest szwajcarski Ineos.

Tu warto zaznaczyć, że przy eksploatacji łupków często pozyskuje się nie tylko gaz ziemny (metan), ale i bardziej złożone węglowodory (np. etan). Szefowie Ineos dostrzegli w tym szansę na zbudowanie alternatywnego źródła zaopatrzenia w surowiec dla zakładów petrochemicznych w Rafnes, zlokalizowanych w Norwegii, mimo że ta posiada własne bogate zasoby gazu. Zakłady te, jako jedne z nielicznych w Europie, bazują na krakingu parowym etanu, do tej pory pozyskiwanego przy okazji wydobycia gazu w Norwegii. Projekt zakłada pozyskanie etanu ze złóż łupkowych Marcellus w USA, dostarczenie do portu, skroplenie, transport morski to Norwegii i po rozprężeniu - wykorzystanie jako surowca. Jednocześnie o 25 proc. zostanie zwiększona zdolność produkcyjna zakładów. Tańszy surowiec, nawet po uwzględnieniu dodatkowych kosztów logistyki, zapewni zakładom w Rafnes bardzo dobrą pozycję konkurencyjną na rynku europejskim. Projekt jest już w realizacji - produkcja z amerykańskiego etanu ma ruszyć w 2015 r.

Posunięcia Ineos zasługują na uwagę przedstawicieli największych europejskich grup chemicznych. Jest to przykład na to, że Stary Kontynent może mieć szybciej korzyści z łupkowej rewolucji, pomimo że eksport samego gazu ziemnego z USA może być ograniczony. Idąc za posunięciem Ineosu, europejskie firmy chemiczne mogą budować w podobny sposób dostęp do innych kluczowych surowców czy półproduktów, które można transportować na duże odległości - jak np. amoniak czy propylen.

Europa musi sobie zdać sprawę z tego, że uczestniczy w walce o globalny rynek chemiczny i to od jej decyzji zależy, czy wywalczy sobie miejsce przy stole, przy którym będzie toczyć się gra.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak europejska chemia odpowie na amerykańskie wyzwanie?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!