Hitachi przyznaje: nieprawidłowości w testach było więcej

Hitachi przyznaje: nieprawidłowości w testach było więcej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Oddział chemiczny japońskiej firmy technologicznej Hitachi potwierdził, że wykryte wcześniej nieprawidłowości w zakresie testów jakości dotyczą również części samochodwych oraz wyświetlaczy producenta - podała agencja Kyodo. Wadliwe produkty mogło dostać 2,4 tys. firm

Hitachi Chemical poinformowało, że liczba firm, które zakontraktowały zakup produktów objętych podejrzeniem nieprawidłowości w testach jakości wzrosła z 500 (stan na czerwiec 2018 r.) do 2,4 tys. Prezes i dyrektor generalny oddziału Hisashi Maruyama przeprosił za zaistniałą sytuację i podkreślił, że firma prowadzi w tej sprawie dochodzenie. Zapowiedział również, że na razie nie ustąpi ze stanowiska.

Oddział japońskiego koncernu wyjaśnił, że pracownicy nie przestrzegali zasad inspekcji produktów ustalonych wcześniej z klientami, a w raportach niezależnie od wyników umieszczali wartości określone specyfikacją. Firma tłumaczy to chęcią dotrzymania zobowiązań dotyczących czasu dostaw. Nieprawidłowości miały miejsce co najmniej od 10 lat i dotyczyły m.in. produktów trafiających do elektrowni jądrowych i producentów samochodów. Maruyama stwierdził jednak, że zaniedbania firmy nie spowodowały większego zagrożenia dla bezpieczeństwa, ponieważ kontrahenci Hitachi Chemicals przeprowadzali również testy jakości we własnym zakresie.

W czerwcu Hitachi poinformowało o sfabrykowaniu wyników testów 60 tys. baterii przemysłowych wyprodukowanych od kwietnia 2011 r. Grupa dochodzeniowa powołana w lipcu w celu zbadania tej sprawy rozszerza obecnie swoje śledztwo na inne produkty firmy, w tym tworzywa utwardzalne. W poniedziałek oddział chemiczny japońskiej firmy technologicznej przyznał się do nieprawidłowości w testach jakości półprzewodników wykorzystywanych do produkcji czipów.

Hitachi nie jest jedyną dużą japońską firmą podejrzewaną o fałszowanie wyników kontroli jakości swoich produktów w ramach tzw. afery fabrykacyjnej. Od ubiegłego roku podobne nieprawidłowości wykryto m.in. w fabrykach Kobe Steel i Mitsubishi Materials, a także firm motoryzacyjnych Mazda, Subaru i Nissan. W ostatnim czasie do fabrykowania wyników testów przyznał się również KYB - producent pochłaniaczy wstrząsów ziemi wykorzystywanych w setkach budynków w całej Japonii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Hitachi przyznaje: nieprawidłowości w testach było więcej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!