XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Grupa Azoty analizuje kolejną inwestycję w Senegalu

Grupa Azoty analizuje kolejną inwestycję w Senegalu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa Azoty analizuje opłacalność kolejnej inwestycji w Senegalu - powiedział we wtorek PAP wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski. Dodał, że planowana budowa wytwórni kwasu fosforowego w zachodniej Afryce należy do strategicznych inwestycji spółki.

W sierpniu ub.r. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police poinformowała o podpisaniu umowy kupna 55 proc. akcji African Investment Group za 28,85 mln dolarów. Dzięki temu uzyskała dostęp do złóż surowców w Senegalu. Senegalska spółka African Investment Group posiada koncesję na dostęp do złóż piasków ilmenitowych Sud Saint Louis oraz pozwolenie na wydobycie złóż fosforanów wapnia w rejonie Lam Lam oraz Kebemer. Z tego pierwszego złoża surowiec ma być eksploatowany przez cztery lata. Wstępne szacunki mówią, że żywotność drugiego złoża to ponad 50 lat.

"Mamy plan budowy fabryki, wytwórni kwasu fosforowego ( w Senegalu - PAP). Obecnie Grupa Azoty analizuje możliwości finansowe i opłacalność tej inwestycji. Jest ona wpisana w katalog inwestycji strategicznych" - zaznaczył wiceprezes Grupy Azoty.

Jak podkreślił, odpowiedzialne za ten projekt Zakłady Chemiczne Police koncentrują się na usprawnieniu działalności operacyjnej kopalni w Senegalu.

Wiceprezes pytany, z jakich źródeł będzie finansowana inwestycja, odparł: "Nie mamy na razie problemu z finansowaniem tego projektu. Niewątpliwie będzie to finansowanie dłużne, czyli kredyt bankowy".

"Obecnie fosforyty - jako surowiec - są przewożone do Polic (z Afryki - PAP), a z nich jest wytwarzany kwas fosforowy, a potem nawóz. Inżynierowie z Polic pracują nad tym, by część tego łańcucha produkcji przenieść do Senegalu" - podkreślił. Wiceprezes nie ujawnił, kiedy mogłaby ruszyć wytwórnia kwasu fosforowego. "W odpowiednim czasie o tym poinformujemy" - powiedział.

Skolmowski nie wykluczył kolejnych akwizycji grupy. "Pracujemy nad kilkoma projektami. Analizujemy sytuację na rynku" - podkreślił.

Grupa Azoty SA jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2008 r. Największym akcjonariuszem Grupy Azoty jest Skarb Państwa, który ma 33 proc. udziałów w firmie. Norica Holding ma nieco ponad 20 proc., ING Otwarty Fundusz Emerytalny ma 9,96 proc. akcji, TFI PZU ma 8,76 proc. akcji, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ma 5,75 proc., a pozostali akcjonariusze 22,53 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Azoty analizuje kolejną inwestycję w Senegalu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!