Europejski Kongres Gospodarczy: chemia wciąż stoi przed wyzwaniami

Europejski Kongres Gospodarczy: chemia wciąż stoi przed wyzwaniami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czy kryzys w branży chemicznej się zakończył, czy też czeka nas nowy, związany np. z surowcami i zmianami w prawie dotyczącym CO2 - to był główny temat dyskusji podczas panelu "Sektor chemiczny - globalny rynek, uwarunkowania europejskie", zorganizowanego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jako pierwszy głos zabrał wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. – Jesteśmy na dość kluczowym etapie przekształceń własnościowych. Dużo się dzieje, dużo jest planów i dużo koncepcji. Mamy jednak problemy. Najpoważniejsze to z zainteresowaniem potencjalnych inwestorów. Dotychczas w naszym przekonaniu obowiązywały różne epoki. Były lepsze i takie w których się nic nie działo. Teraz mamy okres prywatyzacji i konsolidacji. Niestety nie było zbyt dużego zainteresowania tymi aktywami – powiedział wiceminister.

- Stoimy jednak wciąż na stanowisku, że prywatyzacja to wciąż konieczność, że to proces od którego nie zamierzamy odstępować – dodaje Leszkiewicz. – Ostatnio zakończony proces prywatyzacyjny [ZAK i ZAT przyp. aut.] nie miał sprzyjającego otoczenia. Na fiasko z pewnością wpływa miało to co się działo na rynkach światowych, a tam się działo niedobrze – dodał Leszkiewicz. Jak podkreślił nadal będą jednak trwały prace przy prywatyzacji firm chemicznych. Trzeba jednak zwracać uwagę na to co dzieje się na zewnątrz – choćby rozbudowa zdolności produkcji masowej w firmach na wschodzie. Rozwój sytuacji będzie uzależniony także od tego, co będzie się działo w samych firmach chemicznych i jak będą wyglądały ich finanse.

A jaka jest sytuacja branży chemicznej?

- Chciałbym powiedzieć, że kryzys mamy już za sobą. Widać jednak ciągle pewne ryzyka - mówi Jerzy Marciniak prezes tarnowskiego ZAT. – Staramy się więc dalej porządkować sytuacje w grupie. M.in. sprzedajemy wszystkie spółki nie będące głównym naszym biznesem. A także przymierzamy się do sprzedaży jednej ze spółek uważamy za taką – dodaje prezes Marciniak. Jego zdaniem będzie problem dla całej branży nawozowej bo 1/3 gospodarstw rolnych ucierpiała w wyniku ulewnych deszczy, albo samej powodzi.

Zróżnicowana jest w zależności od działów produkcji sytuacja w ZAK.

- W części alkoholi oxo widać, że branża zaczyna odżywać. Marża i obroty tutaj rosną. Ma to związek z poprawą w branżach samochodowej i budowlanej. Z kolei branża nawozowa widać było pewną poprawę, niestety w drugim kwartale nie było dalszej poprawy - mówi Krzysztof Zuzański, dyr. ds. sprzedaży i rozwoju ZAK.

- To co sprawia nam największą trudność to kwestia finansowania inwestycji. Finansujemy inwestycje z własnych środków i rozmawiamy z bankami – dodaje dyrektor Zuzański.

Poprawę sytuacji widzi także Tomasz Zieliński, wiceprezes ZCh Police, firmy chemicznej znajdującej się w największych tarapatach.

- Wygląda na to, że kryzys powoli mamy poza sobą. Z wielu względów jednak trudno powiedzieć, co będzie dalej - uważa Tomasz Zieliński. – Sytuacja ulega jednak poprawie. Pierwszy kwartał to tzw. zero minus. Mamy problemy z płynnością. Jest na szczęście zgoda KE na pomoc państwa na ratowanie firmy. Musimy porozumieć się z bankami i z PGNiG. Na pewno do jakiegoś porozumienia dojdzie. Kluczowe jest jednak poprawa wyników na sprzedaży i usprawnić stronę kosztową, szczególnie po stronie kosztów stałych – mówi Zieliński.

- Ostatnie wyniki finansowe możemy uznać za dobre. Nadal jednak przed nami wiele wyzwań. Do najważniejszych należy dalsza poprawa doskonałości operacyjnej. Stąd wiele projektów, które mają ograniczać koszty - uważa Andrzej Kopeć, wiceprezes ZA Puławy.

O najważniejszych wyzwaniach mówił także szef dywizji Organika w Ciech dyrektor Jerzy Marszycki. – Również przed nami spore wyzwania. Główne dotyczą o czym mówiono wcześniej znalezienia gotówki. Potrzebujemy jej sporo i to główne wyzwanie. Konieczne będą dezinwestycje. Co do kwestii kryzysu? Nie ma teraz jednoznacznej odpowiedzi, czy kryzys do końca minął. Są takie działy które mają się lepiej, inne mają się gorzej. Obserwujemy sytuację i w ewentualności odpowiednio będziemy na nią reagować – przyznaje Marszycki.

Kryzys dostrzegł również jeden z kluczowych graczy na rynku chemicznym (m.in. ważny dostawca wielu surowców) PKN Orlen. Spółka gorszy okres wykorzystała jednak i nadal wykorzystuje do przygotowania się na lepsze czasy. – Realizujemy w części petrochemicznej duży program inwestycyjny – wartościowany na prawie miliard euro. Ten program znajduje się już w końcowej fazie realizacji – mówi Czesław Bugaj, dyrektor wykonawczy ds. rozwoju i efektywności PKN Orlen.

A jak sytuację oceniają specjaliści z zewnątrz? - Nadal to rynek perspektywiczny, a konsumpcja chemikaliów będzie rosła – uważa Wojciech Lubiewa – Wieleżyński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Jednak jak podkreślał kryzys pokazał bolączki branży a wpływ na sytuacje miały także zmieniające się kursy walut. Zmniejszył się co prawda deficyt, ale po raz pierwszy wynik na nawozach był ujemny, kupiliśmy ich za więcej niż sprzedaliśmy. Chemia miała także rekordowy udział w wielkości naszego deficytu handlowego – sięgnął 80! - To mówi, że konieczne są inwestycje – podkreśla Lubiewa – Wieleżyński.

O kryzysie i szansach dla branży mówił także Maciej Gierej, prezes zarządu Mennica Metale Szlachetne.

- Przemysł chemiczny wciąż ma szansę wypełnić lukę w handlu. Bez względu na strukturę trzeba nazwać i wdrożyć określone działania zmierzające do likwidacji barier i podjęcia wyzwań - uważa Gierej.

Jakie to bariery i wyzwania? – Jedną jest kwestia surowców. Do innych należą wciąż potrzebna restrukturyzacja. Możliwe jest także przegrupowanie aktywów – powiedział prezes Gierej.

Spora część panelu poświęcona była kwestią surowców i emisji CO2 oraz innowacji.

- Zmierzamy do tego by wypełnić zobowiązania, dotyczące zmniejszenia emisji. Niestety pojawiają się niebezpieczne dla branży pomysły – powiedział Michael Hepp, prezes BASF Polska. Prezes potentata zauważył kwestię zwiększenia redukcji emisji CO2 z 20 do 30 proc.

Uczestnicy panelu zgodnie przyznali, że te pomysły są tak nowe, że trudno się do nich ustosunkować. – Z pewnością ich wcielenie mogłyby nawet doprowadzić do likwidacji branży., lub bardzo poważnego ograniczenia możliwości jej funkcjonowania – uważa Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Dlatego trzeba zdaniem panelistów stworzyć szersze możliwości skutecznej konkurencji. Jednym z rozwiązań jest liberalizacja rynku gazu. – Nie jest tajemnicą, że prywatyzacja branży napotyka problemy także i z powodu nikłych alternatyw w dostępie do innych niż PGNiG źródeł gazu – przyznał likwidator Nafty Polskiej, Wiesław Skwarko.

Uczestnicy dyskusji mówili również o potrzebie nakładów na inwestycje. – BASF przeznaczył pomimo kryzysu na badania i rozwój kwotę 1,4 mld euro. Wyszliśmy z założenia, ze pomimo gorszej koniunktury nie stać nas na zmniejszanie nakładów na tą działalności – podkreślił prezes Hepp.

Tymczasem innowacyjność wciąż ma zbyt małe znaczenie w polskich firmach. W znacznej części wynika to z braku wystarczających środków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejski Kongres Gospodarczy: chemia wciąż stoi przed wyzwaniami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!