XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dobre perspektywy dla polskich producentów nawozów

Dobre perspektywy dla polskich producentów nawozów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Katastrofalne susze i spekulacje funduszy hedgingowych przyczyniły się do tego, że na przestrzeni miesiąca ceny zbóż rosły na świtowych giełdach towarowych nawet o kilkadziesiąt procent. Według ekspertów ZA Puław w dalszej perspektywie przełoży się to na większy popyt na nawozy.

- Tak, jak przewidywaliśmy, susza w USA, Rosji, Kazachstanie i na Ukrainie powoduje drastyczny spadek wolumenu obrotu zbożem. Rosja wyeksportuje najwyżej połowę ubiegłorocznej ilości, eksport z Kazachstanu, czy Ukrainy w ogóle stoi pod znakiem zapytania. Z kolei susza w USA przerosła już rozmiary tej z 1988 roku i objęła 63 proc. powierzchni kraju – w tym te najbardziej zbożowe regiony. Obserwują to fundusze spekulacyjne, których działania windują cenę zboża na giełdach. W tym roku gra na kontraktach terminowych zaczęła się na dobre w maju – zauważa Paweł Jarczewski, prezes Zakładów Azotowych Puławy..

Od 15 czerwca do 15 lipca pszenica na największej giełdzie towarowej świata – Chicago Board of Trade (CBOT) zyskała 36,6 proc., zaś kukurydza – 33 proc. Na paryskiej giełdzie Matif w tym samym okresie cena pszenicy wzrosła o 25 proc., kukurydzy o 16,6 proc., zaś rzepaku o 12,4 proc.

Wzrost cen może potrwać z chwilowymi korektami do zimy 2013 roku. Rynek zbóż w UE wygląda na tym tle dość dobrze. Poziom produkcji powinien utrzymać się na poziomie nieznacznie niższym od ubiegłorocznego. W Polsce – na skutek mroźnej i pozbawionej śniegu zimy – zbiory mogą być o 15 proc. niższe. Ceny i spekulacja na światowych rynkach oznaczają, że drożeć mogą żywnościowe produkty podstawowe. Zwykle cena zboża spada po żniwach, ale tym razem, jak twierdzi Instytut Ekonomiki Rolnictwa, ten spadek będzie krótki i niewielki. Za to potem ceny szybko zaczną rosnąć i będą rosły do wiosny 2013 roku.

- Ze względu na wysokie ceny zbóż i chęć odbudowania zapasów w przyszłym sezonie liczymy na wyższą siłę nabywczą naszych krajowych i europejskich klientów z rynku rolnego. To powinno zapewnić nam korzystną sytuację na rynku nawozowym – podkreśla Prezes Jarczewski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobre perspektywy dla polskich producentów nawozów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!