Ciech wplątany w wyłudzanie VAT

Ciech wplątany w wyłudzanie VAT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Afera z wyłudzaniem milionów złotych VAT może już w przyszłym roku się przedawnić

„Rzeczpospolita” dotarła do dokumentów, z których wynika, że w 2003 i 2004 r. Ciech wraz z Fundacją Polski Kamień uczestniczył w obrocie fikcyjnymi fakturami i pomagał w wyłudzaniu VAT.

Śledztwo, a właściwie jeden wątek sprawy, od lutego 2007 r. ślimaczy się w Prokuraturze Rejonowej Żoliborz. Za 15 miesięcy w tym potężnym polskim przedsiębiorstwie i największym eksporterze chemikaliów będzie można zniszczyć dokumenty tych transakcji. Ślady przestępstwa zostaną więc zatarte.

"Rzeczpospolita" ustaliła kulisy wartej 5 mln zł transakcji z października 2003 r., w której brał udział Ciech. Gazeta ma dowody, które świadczą o tym, że podczas tej transakcji obracano tylko fikcyjnymi fakturami, a towar (kamień) nigdy nie był dostarczany do żadnego kontrahenta.

Po co fikcyjnie sprzedawano kamień? Po to, by w środek łańcuszka pośredników sprzedających nieistniejący kamień wciągnąć „naiwniaka” – czyli jedyną firmę, która w tej transakcji zapłaci rzeczywiste pieniądze. Pozostali pośrednicy przekazywali sobie kupowane kruszywo jedynie na papierze. A zapłatę mogli przekazać przelewem w odległym terminie. Pośrednicy odliczali sobie VAT od nieistniejącego towaru – po pół miliona złotych.

Zdaniem "Rzeczpospolitej" w tym przypadku łańcuszek wyglądał tak: Ciech kupuje kamień od Fundacji Polski Kamień (która rzekomo go posiada). Potem kontrolowane przez państwo przedsiębiorstwo sprzedaje kruszywo pośrednikowi – firmie Milmex Systemy Komputerowe z Sosnowca. To ta firma została wciągnięta jako „naiwniak”. Ciech miał ją zapewniać, że dzięki pośrednictwu w obrocie kamieniem otrzyma potem zlecenie komputeryzacji państwowej spółki.

Milmex skuszono też szybkim zarobkiem na pośrednictwie, bo towar, który kupił, od razu odkupiła spółka Investing z Lublina. Według dokumentów, do których dotarliśmy, kruszywo z firmy Investing trafiało z powrotem do fundacji jako darowizna. Co ciekawe, zarówno pierwsze ogniwo tego łańcuszka (fundację), jak i ostatnie (Investing) łączy jeden człowiek – prezesem obu jest Janusz Frydecki.

Sprawa wyszła na jaw, bo Milmex odmówił zapłaty i postanowił wycofać się z interesu. W ten sposób pękło ogniwo łańcuszka naciągaczy, firma nie dała się wciągnąć w pułapkę i nie zapłaciła 5 mln zł.

Wolta Milmeksu spowodowała, że Ciech stracił pół miliona złotych zaliczki wpłaconej fundacji w połowie 2004 r. Spółka próbowała odzyskać pieniądze i obciążyła Milmex rzekomym długiem. Ten przejęła firma windykacyjna.

W kwietniu 2006 r. firma komputerowa stanęła na skraju bankructwa. Wtedy zarząd Milmeksu zdecydował się ujawnić proceder z wyłudzaniem VAT i nasłał sam na siebie kontrolę skarbową. Zrobił jednocześnie korektę zeznania podatkowego za 2003 r.

28 lutego 2007 r. Milmex powiadomił o przestępstwie organy ścigania. Śledczy zaczęli badać sprawę dopiero po roku. Do dzisiaj nikomu nie przedstawiono w tej sprawie zarzutów - pisze "Rzeczpospolita".

Nie wiadomo, ile razy Ciech pośredniczył w takich łańcuszkach. Według informacji „Rzeczpospolitej” podobnych transakcji tylko w 2003 r. mogło być kilkanaście.

Prokuratura wciąż nie zabezpieczyła dokumentów z wszystkich transakcji Ciechu z fundacją i spółką Janusza Frydeckiego. Mazowiecki Urząd Skarbowy stale odmawia kontroli w Ciechu za 2003 r. Tłumaczy to „wyczerpanym limitem kontroli”, choć w przypadku podejrzenia wyłudzania VAT limit nie obowiązuje.



×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ciech wplątany w wyłudzanie VAT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!