XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Chemia w Polsce musi stawiać na innowacyjność

Chemia w Polsce musi stawiać na innowacyjność
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ze względu na brak wystarczającego zaplecza surowcowego polska chemia musi stawiać na produkty coraz bardziej zaawansowane. Bez tego nie będzie mogła skutecznie rywalizować z zagraniczną konkurencją - zgodzili się uczestnicy panelu "Przyszłość polskiej chemii" podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Pod względem dostępności surowców do produkcji chemicznej nie jesteśmy w dobrej sytuacji – mówił Janusz Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej. – Mamy sól, mamy siarkę, wodę, węgiel, to znacząco zbyt mało, aby mówić, że mamy mocne zaplecze surowcowe – podkreśla ekspert.

Według niego jednym z możliwych rozwiązań jest poszukanie przez polskie firmy chemiczne surowcowego zaplecza w innych krajach.

Zdaniem Igora Korczagina, dyrektora ds. badań i rozwoju PCC Rokita, dostęp do surowców determinuje rozwój branży. – W naszym przypadku zwiększamy produkcję tam, gdzie się to opłaca, a nasze inwestycje zmierzają w kierunku bardziej specjalistycznych produktów – tłumaczy specjalista.

On także uważa, że nasze firmy chemiczne powinny zwracać baczną uwagę na możliwość współpracy z zagranicznymi podmiotami. – Samodzielne wejście na dany rynek często, z różnych powodów jest bardzo utrudnione – podkreśla Korczagin.

Zdaniem prezesa Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasza Zielińskiego ważną rolę w rozwoju branży ma administracja. Tymczasem w ostatnich czasach np. nowe prawo wodne uderza w branżę chemiczną. - Co gorsza nowe regulacje bywają bardziej rygorystyczne niż wymagają tego unijne przepisy – mówi prezes Zieliński.  Efektem tego jest zmniejszenie konkurencyjności.

Zdaniem uczestników dyskusji warto byłoby się zastanowić, czy administracja nie powinna wspierać branży. Tak robią inne kraje Unii Europejskiej. Np. Berlin bardzo wspiera przemysł chemiczny, bo ma on fundamentalne znaczenie dla gospodarki Niemiec.

W polskiej branży chemicznej pracuje około 302 tys. osób. Tylko w ubiegłym roku branża zwiększyła zatrudnienie o ponad 10 tys. osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chemia w Polsce musi stawiać na innowacyjność

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!