Chemia liczy na poprawę koniunktury

Chemia liczy na poprawę koniunktury
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wzrost popytu na nawozy dla rolnictwa może wzmocnić kondycję spółek. Inwestorów czeka jednak zimny prysznic przy publikacji wyników za czwarty kwartał. Część firm wykaże duże straty.

Nawozy dla rolnictwa to jeden z nielicznych produktów firm chemicznych, na który popyt wkrótce powinien wzrosnąć - napisała "Rzeczpospolita".

Poprawę koniunktury już sygnalizują Zakłady Chemiczne w Policach. Spółka, która specjalizuje się w droższych nawozach wieloskładnikowych (65 proc. produkcji zakładu), w końcu ubiegłego roku była w opłakanej sytuacji. Sprzedaż spadła niemal do zera, a magazyny wypełniały surowce do produkcji kupione po wysokich cenach. Teraz, jak utrzymuje kierownictwo spółki, sytuacja się zmieniła.

- Widać już przełom. Sprzedaż ruszyła, wprowadziliśmy także nowy produkt, który cieszy się zainteresowaniem - powiedział "Rz" prezes Polic Ryszard Siwiec.

Obecny rok będzie dla sektora trudny, dlatego część firm nastawia się na realizację inwestycji odtworzeniowych oraz tych o wysokiej stopie zwrotu. Taki scenariusz zakłada m.in. Ciech. Najważniejszym tegorocznym projektem spółki jest rozbudowa części energetycznej w segmencie produkcji sody. Dzięki niej wzrośnie efektywność produkcji w zakładzie na Kujawach. Wczoraj spółka podpisała umowę kredytową wartą 256 mln zł, z której inwestycje w sodę będą realizowane - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wkrótce branża przedstawi wyniki finansowe za czwarty kwartał ubiegłego roku. Dużą stratę mogą odnotować Police - nawet powyżej 250 mln zł. Ujemny wynik netto będą mieć także Puławy oraz Synthos - prognozuje "Rz".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chemia liczy na poprawę koniunktury

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!