Centrum Kompetencji Puławy "Nauka-Biznes-Rolnictwo"

Centrum Kompetencji Puławy "Nauka-Biznes-Rolnictwo"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pod takim hasłem organizowane są w Puławach konferencje, których celem jest promowanie działań formujących nowoczesny model przedsiębiorcy rolnego, podnoszenie kompetencji w obszarze sprawności gospodarowania rolników i upowszechniania badań dotyczących nawożenia.

Od roku, działa powstałe z inicjatywy ZA Puławy, Centrum Kompetencji. Uczestniczą w nim Instytut Nawozów Sztucznych w Puławach, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB Puławy, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Puławska Szkoła Wyższa, Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie, oraz Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku.

- Jako pierwsi tworzymy platformę edukacyjną dla doradców rolnych, która zaowocuje łatwiejszym dostępem do nowoczesnych rozwiązań dla rolników. Podpisanie umowy konsorcjum, a w rezultacie powołanie do życia Centrum Kompetencji, to też kolejny krok w realizacji naszej strategii, która zakłada budowanie oraz wzmacnianie naszych kompetencji na rynku dystrybucji nawozów sztucznych. Oprócz produktów dla rolnictwa, chcemy dostarczać na rynek wiedzę o tym jak efektywnie nawozić. - tak Zenon Pokojski, członek zarządu „Puław" opisał przyczyny powstania i cele działania organizacji. Przedsięwzięcie jest więc w zamyśle jego twórców polem wymiany doświadczeń i najnowszej wiedzy pomiędzy instytutami naukowymi, przemysłem nawozowym, rolnikami i doradcami rolnymi.

W ciągu roku działalności, konsorcjum zrealizowało kilka projektów, w tym roczne studia podyplomowe dla 32 doradców rolnych w zakresie obrotu nawozami i środkami ochrony roślin realizowane na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW. Absolwenci poza dyplomem ukończenia studiów podyplomowych, otrzymają także certyfikat upoważniający do stosowania i obrotu środków ochrony roślin przeznaczonych dla profesjonalnych użytkowników.

Realizowany jest temat badawczy „Mega Projekt, Posphorus" mający ocenić wpływ nowych wyrobów z Puław (w porównaniu do nawozów konwencjonalnych) na wielkość i jakość plonu rzepaku, pszenicy ozimej i kukurydzy, przed wdrożeniem ich do dystrybucji. W ocenę zaangażowane są IUNG-PIB, INS, gospodarstwa rolne, a także instytuty badawcze w Czechach i Niemczech.

Kolejnym tematem praktycznym jest projekt Azomais, który koncentruje się na dopracowaniu innowacyjnej (w naszym kraju) technologii jednoczesnego wysiewu nasion kukurydzy i jej nawożenia. Trwają prace nad opracowaniem formuły nowego nawozu - skład, granulacja. Równolegle PIMR w Poznaniu opracowuje specjalistyczny agregat uprawowo-siewny z nabudowanym rozsiewaczem nawozów, przeznaczony nie tylko do wykorzystania w uprawie kukurydzy, ale także pozostałych uprawach szerokorzędowych.

Stałym elementem działalności konsorcjum mają być konferencje „Nauka - Biznes - Rolnictwo" - druga ich edycja miała miejsce w Puławach, 22 listopada i zgromadziła ponad 200 uczestników. Składają się one z krótkich referatów, omawianych następnie w dyskusji z publicznością. W tym roku zgromadzeni mogli wysłuchać wystąpień prof. Stefana Pietrzaka, z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego z Falent k/ Warszawy, który omawiał zagadnienie zarządzania składnikami nawozowymi na poziomie gospodarstwa rolnego. Kończąc referat doszedł on do wniosku, że działania zmierzające do poprawy gospodarowania składnikami nawozowymi należy prowadzić w skali całego gospodarstwa. Trzeba całościowo widzieć i kształtować obieg składników w produkcji rolnej, mając na uwadze jednocześnie: nawożenie roślin, żywienie zwierząt, gospodarowanie paszami i nawozami naturalnymi. Działania selektywne, jedynie w wybranych segmentach produkcji rolnej, nigdy nie przyniosą tak dobrych rezultatów jak prowadzone całościowo.

Prof. Janusz Igras z Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach pokusił się o ocenę efektywności rolniczego wykorzystania azotu w Polsce na tle innych krajów europejskich. Wynika z niego, że silnemu zróżnicowaniu regionalnemu zużycia nawozów azotowych (kg/ha), towarzyszy równie silne zróżnicowanie wykorzystania azotu, a to już efekt wiedzy i poczynań agronomicznych. Rolnicy w woj. kujawsko-pomorskim zużywają ponad 90kg N/ha, a uzyskują niższe plony od kolegów na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku którzy stosują średnio o 20 kg azotu mniej. Na marginesie trzeba jednak zauważyć, że w wypadku Kujaw, czynnikiem silnie limitującym wysokość plonów jest wielkość i rozkład opadów.

Wystąpienie prof. Tadeusza Filipka skierowane było zarówno do producentów, dystrybutorów jak i rolników. Dotyczyło bowiem strat azotu, a tym samym zanieczyszczenia środowiska w całym cyklu: produkcja - dystrybucja (składowanie, transport) - stosowanie nawozów azotowych.

Zagadnieniu konieczności stosowania zrównoważonego nawożenia dla uzyskania plonu wysokiej jakości, był z kolei poświęcony referat prof. Jana Labętowicza z SGGW w Warszawie. Przedstawione przez niego wyniki szeregu prac jednoznacznie wskazywały na konieczność elastycznego podejścia do zagadnienia nawożenia w zależności od przeznaczenia zbieranego plonu. Klasycznym przykładem jest ziarno jęczmienia. Wykorzystywane na paszę powinno zawierać maksymalnie wysoką ilość białka. W wypadku ziarna na cele browarniane, wymagane jest silne ograniczenie wielkości tego parametru. Podobnie jest z burakiem cukrowym, czy ziemniakiem.

Jednocześnie wykazał, że produkt finalny o najwyższej jakości uzyskiwany jest wówczas, gdy nawożenie jest komplementarne tzn. oparte o nawozy organiczne i mineralne w tym mikroelementowe, zapewniające równowagę składników.

Ze szczególnym zainteresowaniem zebranych spotkało się wystąpienie prof. Witolda Grzebisza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i temat „Bilans fosforu i potasu w zmianowaniu jako narzędzie efektywnej gospodarki azotem". Rozszerzył on swój referat omawiając zagadnienie nawożenia gleb i odżywiania roślin w kontekście zmianowania jako całości i wynikającego z tego następstwa roślin. Uzmysłowił on konieczność prowadzenia wieloletniego planu nawożenia gleb w gospodarstwie z pełnym uwzględnieniem ich zasobności i potrzeb pokarmowych roślin.
Wiele podstawowych aspektów nawożenia roślin jest zapominanych przez producentów rolnych. Nie wątpliwie optymalizacja nawożenia na poziomie gospodarstwa rolnego, to nie tylko korzyści dla środowiska naturalnego, ale przede wszystkim oszczędności dla samych rolników.
Realizacja projektu Centrum Kompetencyjne przez ZA Puławy spotkało się z bardzo dobrym odbiorem przez rolników i świat nauki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Centrum Kompetencji Puławy "Nauka-Biznes-Rolnictwo"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!