Cenowy atak producentów

Cenowy atak producentów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Już kilka miesięcy trwają nieudane próby producentów przeforsowania wzrostów cen tworzyw.

Po tych kilku miesiącach niepowodzeń, producenci postanowili zewrzeć szyki i wspólną akcją skłonić przetwórców do akceptacji wzrostów - informuje portal eplastics.pl.

Od 1 czerwca podwyżkę cen poliolefin ogłasza BOREALIS: 80 EUR/t dla PE i 50 EUR/t dla PP.

W tym samym czasie swoją podwyżkę na wszystkie gatunki poliolefin realizuje LyondellBasell. Ceny polietylenów wzrosną o 100 EUR/t, natomiast ceny polipropylenów o 40 EUR/t.

Budzi się kolejny raz DOW EUROPE. A ta firma, jeśli się budzi, to jak MechaGodzilla. Przynajmniej z podobnym skutkiem dla swoich klientów. Dow oświadczył właśnie, iż wszystkie jego produkty zdrożeją „do 20% licząc od początku czerwca”. Szef koncernu Andrew Liveris powiedział, iż w pierwszym kwartale 2008 koszty surowców bazowych i koszty energetyczne wzrosły o 42% osiągając rekord w historii firmy.

Firma oświadczyła, że cena jej polietylenu wzrośnie aż o 150 EUR/t! w czerwcu. Również od 1 czerwca wzrastają ceny PP o 50 EUR/t. Koncern chce również w czerwcu podnieść ceny obu gatunków polistyrenów – HIPS i GPPS – o, uwaga, minimum 120 EUR/t. Można rzec, wyręczają klientów firmy: litości...

Tą drogą idzie BASF, który także podnosi z początkiem czerwca ceny PS, średnio o 100 EUR/t, co oznacza, że koncern chce osiągnąć cenę docelową na poziomie 1 525 EUR/t i zneutralizować galopujące ceny monomeru styrenu.

Nieco już zapomniana w Europie spółka jv INEOS Nova zapowiedziała wzrost ceny EPS o 100 EUR/t z dniem 1 czerwca. To dość odważna deklaracja, albowiem obecnie europejski rynek wręcz dusi się od nadmiaru tego surowca. Ale, ponoć Chiny podjęły decyzję o wprowadzeniu zakazu eksportu EPS, w związku z ostatnimi katastrofami i koniecznością realizacji zakrojonego na szeroką skalę programu odbudowy. Jeżeli to prawda, to mieszki europejskich dostawców EPS wreszcie się napełnią…

Czołowi globalni producenci swoje podwyżki uzasadniają jak zawsze: wzrostem cen surowców bazowych i kosztów energii. Warto do tego katalogu dorzucić jeszcze spadającą w ostatnim czasie gwałtownie zyskowność produkcji chemicznych kolosów. Czas wreszcie ją podreperować.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cenowy atak producentów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!