Bruksela naciska w sprawie REACH

Bruksela naciska w sprawie REACH
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska chce surowych restrykcji dla firm, które nie zarejestrują chemikaliów. Nie wszyscy przedsiębiorcy, których dotyczy obowiązek, zdają sobie sprawę z jego istnienia. Jeszcze mniej - ile wydadzą, aby go spełnić - pisze Rzeczpospolita.

Pierwszego czerwca rusza wstępna rejestracja chemikaliów w ramach unijnego systemu REACH. Dotyczy ona wszystkich firm produkujących bądź sprowadzających spoza obszaru UE substancje chemiczne w ilości powyżej tony - przypomina "Rz".

Gazeta zaznacza, że dzięki zgłoszeniu wstępnemu firmy dostaną więcej czasu (od trzech i pół do dziesięciu i pół roku) na rejestrację właściwą, za którą trzeba będzie już słono zapłacić.

Specjaliści z Centrum ds. REACH przy Instytucie Chemii Przemysłowej podkreślają, że wiele mniejszych przedsiębiorstw, które nie są wprost związane z biznesem chemicznym, nie ma świadomości, że też musi rejestrować swoje substancje.

- Cały czas odbieramy telefony od przedsiębiorców, którzy dopiero co usłyszeli o REACH i nie wiedzieli dotąd, że ich ten obowiązek dotyczy - mówi "Rz" Andrzej Krześlak, ekspert z Centrum ds. REACH.

Tymczasem z najnowszych informacji, jakie napływają z Komisji Europejskiej, wynika, że poważnie bierze ona pod uwagę możliwość wprowadzenia sankcji dla tych, którzy nie dokonają rejestracji wstępnej - alarmuje dziennik.

Wstępna rejestracja prowadzona jest przez Europejską Agencję Chemikaliów w Helsinkach. Potrwa od 1 czerwca do 1 grudnia 2008 roku. Jest bezpłatna i niezbyt czasochłonna. Wystarczy podać nazwę substancji, wielkość produkcji bądź importu oraz planowany termin właściwej rejestracji.

"Rz" informuje, że według danych Komisji Europejskiej rejestracji podlega ok. 30 tys. substancji. Z szacunków Instytutu Chemii Przemysłowej wynika, że polskie przedsiębiorstwa może to kosztować ok. 600 mln euro.

Dziennik zwraca uwagę, że chociaż do rozpoczęcia rejestracji zostało tylko dziewięć dni, wiele firm nadal nie może powiedzieć, ile zapłaci za spełnienie wymogów wynikających z rozporządzenia. - Właśnie trwają prace nad wyliczeniem kosztów związanych z REACH - mówi Dawid Piekarz, rzecznik Orlenu. Konkretnych liczb nie podaje też Paweł Jarczewski, prezes ZA Puławy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bruksela naciska w sprawie REACH

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!