Boryszew ma kłopoty w Elanie

Boryszew ma kłopoty w Elanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Elana traci załogę i ogranicza produkcję - mówią związkowcy. Kierownictwo temu zaprzecza. Elana wkrótce będzie jedynym oddziałem notowanego na GPW Boryszewa.

Elana, producent włókien poliestrowych, jest jednym z trzech oddziałów Boryszewa. Spór zbiorowy pracowników z dyrekcją trwa w niej od początku lipca. - Zakład jest oflagowany, trwa pogotowie strajkowe - powiedział "Parkietowi" Piotr Ziółkowski, szef Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Zmianowych Systemu Ciągłego.

Strony nie doszły do porozumienia w sprawie wynagrodzeń. Ewa Bałdyga, rzecznik Boryszewa, tłumaczy, że podwyżki dla wszystkich pracowników nie są w tej chwili możliwe. - Dyrekcja Elany dołoży starań, aby poprawić wynik finansowy na tyle, by można było w przyszłości dokonywać stosownych regulacji płacowych. Spółka podwyższa jednak wynagrodzenia na stanowiskach, które są kluczowe dla firmy - mówi E. Bałdyga.

Spółka jest gotowa rozmawiać o podwyżkach dla wszystkich pracowników w I kwartale przyszłego roku. Załoga chce ich natychmiast - liczy na dodatkowe 500 zł miesięcznie na osobę. Kolejnym etapem będzie próba negocjacji z dyrekcją za pośrednictwem mediatora. - Strajk? Nie chcemy go, ale jesteśmy zdeterminowani - mówi Amalia Rutkowska, szefowa Solidarności w Elanie.

Związkowcy podkreślają, że chodzi nie tylko o pieniądze. - Niskie płace powodują, że pracownicy się zwalniają. Brak obsady powoduje zaś, że wyłączane są linie produkcyjne - twierdzi P. Ziółkowski. Potwierdza to A. Rutkowska.

- Nie są prawdziwe stwierdzenia o rzekomych odejściach osób, brakach kadrowych czy wyłączanych z tego powodu maszynach - zaprzecza E. Bałdyga.

Dlaczego sytuacja w Elanie jest istotna dla Boryszewa? Zakład od dawna psuje wyniki giełdowej spółki. Tymczasem dwa inne oddziały zostaną wkrótce odłączone od Boryszewa. Oddział Sochaczew połączy się z giełdowymi Suwarami, a Huta Oława z ZM Silesia. W takim wypadku atutem Boryszewa będzie grupa kapitałowa. Teraz najcenniejszym aktywem jest metalurgiczny Impexmetal. Rozważana jest jego sprzedaż - rynkowa wartość prawie 65-?proc. pakietu to około 1,9 mld zł. Z kolei te pieniądze mogą umożliwić Boryszewowi realizację nowych projektów - komentuje "Parkiet"
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!