XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Będą polskie szybko rozkładające się worki na śmieci

Będą polskie szybko rozkładające się worki na śmieci
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od roku do 3 lat rozkłada się worek na śmieci, po dodaniu podczas jego produkcji specjalnego granulatu "eco-degran". Bez dodatku granulatu foliowy worek rozkłada się ok. 300 lat.

Technologia stosowana m.in. w USA, Francji i Szwajcarii, wkrótce ma być wprowadzona na polski rynek.

Do wprowadzenia granulatu przygotowuje się dolnośląska firma produkująca worki do segregowanych śmieci - Starpack. Autorem i właścicielem patentu na granulat jest mieszkający w Australii Polak - Henryk Meisner.

Granulat jest przeznaczony do produkcji worków na śmieci, wykorzystywanych głównie w gospodarstwach domowych. Worki produkowane z domieszką granulatu mają na składowisku śmieci rozkładać się bardzo szybko. "Nie w ciągu 300 lat, tylko w ciągu od 9 miesięcy do 3 lat, tak by worki nie stanowiły przeszkody do rozkładania się pozostałych odpadów" - mówił Starościak.

Zastosowanie "eco-degran" nie wymaga zmian linii produkcyjnej producentów worków; granulat dokłada się podczas produkcji do zwykłych folii, w ilości ok. 3-5 proc. Folia z dodatkiem granulatu nie różni się wytrzymałością, zapachem czy kolorem. Koszt tak wyprodukowanego materiału wzrasta o ok. 20 proc.

Technologia produkcji granulatu "eco-degran" powstała już w latach 60. XX wieku. "Ale wtedy było to za drogie, tylko w laboratoriach można było się tym bawić. Podstawą technologii jest tzw. uplastycznianie skrobi, z której robi się biodegradowalne torby" - powiedział PAP Meisner.

Zdaniem Miry Stanisławskiej - Meysztowicz, prezes Fundacji Nasza Ziemia, zajmującej się edukacją ekologiczną, sam pomysł granulatu jest dobry, ale trzeba połączyć go z szerszym uświadamianiem Polkom problemu worków na śmieci.

"Tych worków jest już bardzo dużo. Są na wysypiskach, ale często fruwają dookoła nich. Dlatego nie możemy myśleć tylko o ich biodegradacji ale i odzyskiwaniu. Chodzi o to, żeby ludziom nie wydawało się, że worki można bezkarnie i do woli wyrzucać, bo lepiej żeby były one zbierane i odzyskiwane" - powiedziała Stanisławska - Meysztowicz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą polskie szybko rozkładające się worki na śmieci

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!