Bayer sfinalizował kupno Monsanto

 Bayer sfinalizował kupno Monsanto
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecki gigant farmaceutyczno-agrochemiczny Bayer sfinalizował w czwartek, 7 czerwca 2018 r.,  zakup za 63 mld euro amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto, stając się największą na świecie firmą zajmująca się pestycydami i nasionami.

  • Bayer sfinalizował w czwartek, 7 czerwca 2018 r., zakup za 63 mld euro amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto, stając się największą na świecie firmą zajmująca się pestycydami i nasionami.
  • Jeśli Bayer ogłosi w poniedziałek zniknięcie nazwy "Monsanto", znienawidzonej od dziesięcioleci przez obrońców środowiska, faktyczna integracja z amerykańską firmą rozpocznie się za "około dwa miesiące"
  • Fuzja, jak pisze AFP, grozi zwiększeniem presji cenowej na rolników, a jedyną gwarancją sformalizowaną przez firmę Bayer, która będzie rozwijać środki ochrony roślin opracowane przez Monsanto, jest to, że nie będzie sprzedawać odmian GMO w Europie
  • Zakup Monsanto przez Bayera to trzecia z megafuzji na rynku chemikaliów i nasion siewnych; w zeszłym roku doszło do fuzji działów rolniczych firm Dow Chemical i DuPont  oraz do sfinalizowania sprzedaży szwajcarskiej firmy Syngenta chińskiemu koncernowi China National Chemical Corp.

    Dwa lata po rozpoczęciu starań o fuzję, najważniejszą przeprowadzoną z zagranicznym przedsiębiorstwem przez niemiecką firmę, Bayer kupił akcje Monsanto po 128 dolarów  za sztukę i wycofał je z listy na Wall Street - wynika z komunikatu niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego, który trzykrotnie podnosił swoją ofertę.

Jeśli Bayer ogłosi w poniedziałek zniknięcie nazwy "Monsanto", znienawidzonej od dziesięcioleci przez obrońców środowiska, faktyczna integracja z amerykańską firmą rozpocznie się za "około dwa miesiące" - podał koncern z siedzibą główną w niemieckim mieście Leverkusen.

Wcześniej Monsanto i Bayer obiecały wyzbyć się części swoich aktywów, aby nie stwarzać monopolu, i Bayer musiał przekazać niemieckiemu koncernowi BASF część swojej działalności agrochemicznej.

Bayer, firma, która wynalazła aspirynę, w czasach II wojny światowej wchodziła w skład potężnego chemicznego koncernu niemieckiego IG Farben, producenta insektycydu Cyklon B. Obecnie zatrudnia prawie 100 tys. ludzi, a jej obroty w zeszłym roku wyniosły 41 mld euro (48,5 mld USD),

Niemiecka firma od dawna przyglądała się amerykańskiemu Monsanto i jego nasionom GMO, uodpornionym na najpotężniejsze pestycydy i herbicydy.

Monsanto, które na początku XX wieku wprowadziło na rynek sacharynę, w latach 40. zajęło się agrochemikaliami; jego defoliant "Agent Orange" używany był jako broń masowego rażenia w Wietnamie.

Czasami nazywane "Monsatan" lub "Mutanto" przez swoich przeciwników, ma wrogów ze względu GMO i na glifosat, aktywny składnik Roundupu, którego rakotwórczość wykazuje część badań.

Będący flagowym herbicydem tej firmy Roundup wprowadzono na rynek w 1976 roku; pierwszą genetycznie zmodyfikowaną komórkę roślinną Monsanto opracowało zaś w latach 80. Grupa zatrudnia 20 000 pracowników na całym świecie i generuje około 15 mld dolarów rocznych przychodów.

Organizacja pozarządowa "Friends of the Earth" (Przyjaciele Ziemi) połączenie obu gigantów nazwała "diabelskim weselem" i ostrzegła, że wykaże czujność, niezależnie od tego, jakie nazwy zachowają etykiety produktów. Do zaprzestania stosowania Roundupu zobowiązał się ostatnio francuski rząd (bez uwzględnienia tego zakazu w prawie).

Fuzja, jak pisze agencja AFP, grozi zwiększeniem presji cenowej na rolników, a jedyną gwarancją sformalizowaną przez firmę Bayer, która będzie rozwijać środki ochrony roślin opracowane przez Monsanto, jest to, że nie będzie sprzedawać odmian GMO w Europie.

Zakup Monsanto przez Bayera to trzecia z megafuzji na rynku chemikaliów i nasion siewnych. W zeszłym roku doszło do fuzji działów rolniczych firm Dow Chemical i DuPont, które ostatecznie wejdą w skład nowej firmy o nazwie Corteva Agriscience. W ubiegłym roku doszło też do sfinalizowanie sprzedaży za 43 mld dolarów szwajcarskiego producenta nasion i pestycydów Syngenta chińskiemu koncernowi China National Chemical Corp. 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bayer sfinalizował kupno Monsanto

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!