Anwil rozważa rozbudowę zdolności produkcyjnych chlorku winylu

Anwil rozważa rozbudowę zdolności produkcyjnych chlorku winylu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Anwil z grupy PKN Orlen rozważa rozbudowę zdolności produkcyjnych chlorku winylu. Spółka ogłosiła postępowanie na opracowanie studium wykonalności dla modernizacji wytwórni tego związku. Oferty w postępowaniu można składać do 7 grudnia

Termin wykonania studium został określony na 30 kwietnia 2019 r. - poinformowano w ogłoszeniu opublikowanym przez Anwil.

Jak podkreślono w dokumentacji przetargowej, Anwil ma i eksploatuje w swym zakładzie głównym we Włocławku m.in. wytwórnie chlorku winylu oraz polichlorku winylu, "a obecnie rozważa możliwość zwiększenia ich zdolności produkcyjnych".

Jak zaznaczyła firma, "rozważana koncepcja zakłada dobudowę jednostek: oksychlorowania, destylacji dwuchloroetanu - EDC, krakingu, oczyszczania chlorku winylu oraz wykorzystanie ciepła procesowego w takim zakresie jak to jest możliwe".

Zgodnie z ogłoszeniem, na wykonanie w zakładzie Anwil modernizacji wytwórni chlorku winylu, zakładane są dwa etapy tej inwestycji - w pierwszym zbudowanie i uruchomienie jednostki oksychlorowania i destylacji EDC, a w drugim (do dwóch lat), zbudowanie i uruchomienie krakingu EDC i oczyszczania chlorku winylu.

Nowe jednostki mają być zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących instalacji produkcyjnych.

Anwil to podmiot zależny PKN Orlen, w którym płocki koncern ma 100 proc. akcji. Spółka, oprócz nawozów azotowych, wytwarza też suspensyjny polichlorek winylu, którego jest jedynym producentem w Polsce i ósmym w Europie - jest on wykorzystywany m.in. w produkcji profili budowlanych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych oraz izolacji i osłon kabli elektrycznych, a także przy wytwarzaniu sprzętu medycznego.

Produkcję chlorku winylu, który służy do otrzymywania polichlorku winylu, Anwil rozpoczął w pierwszej połowie lat 80. XX wieku. Dotychczas spółka wyprodukowała łącznie ponad 6 mln ton, zarówno monomeru, jak i polimeru. Blisko połowa produkcji suspensyjnego polichlorku winylu trafia pod nazwą Polanvil na rynki Unii Europejskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Anwil rozważa rozbudowę zdolności produkcyjnych chlorku winylu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!