Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zwolnienia grupowe w Zachemie?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
20-01-2012 12:48
Zwolnienia grupowe w Zachemie?

Zachem w Bydgoszczy.

Zarząd bydgoskiej spółki chemicznej Zachem uruchomił procedurę, której efektem mogą być zwolnienia grupowe wśród pracowników. Do końca roku mogą one objąć 150 spośród 764 osób zatrudnionych w spółce.

Według nieoficjalnych informacji bydgoska spółka (wchodzi w skład Grupy Ciech) cierpi na przerost zatrudnienia. To efekt gwarancji, jakie otrzymała załoga przy okazji zakupu firmy przez Ciech. Gdy w innych zakładach grupy zatrudnienie się zmniejszało, zakładu z Bydgoszczy ten proces praktycznie nie dotyczył. Teraz cięcia w zatrudnieniu wydają się być przesądzone.
Rozmowy dotyczące planowanych działań z przedstawicielami związków zawodowych miały już miejsce już w ubiegłym roku. Jednak jak dotąd nie udało się wypracować konsensusu z wszystkimi organizacjami związkowymi.

Zarząd Zachemu już wcześniej realizował działania mające przynieść oszczędności. Wydzielił i sprzedał do Ciech wytwórnię pianek PUR, zbył poza Grupę Ciech wydział produkcji tworzyw sztucznych i 75 proc. udziałów spółki UCR.

Ponadto w ramach planu restrukturyzacji spółki zmniejszono zatrudnienie w ramach Programu Dobrowolnych Odejść, sprzedano Ciech należące do Zachem udziały w spółce Transclean, skonsolidowano zakładowe laboratoria oraz wydzielono obsługę informatyczną, którą przekazano do wyspecjalizowanej spółki Chemia.com z Grupy Ciech. Na bieżąco trwa proces zbycia zbędnych nieruchomości i gruntów. Jak dotąd realizacja planu restrukturyzacji przyniosła Zachem 74,5 mln zł.

Głównym produktem Zachemu jest  toluenodiizocyjanian (TDI). Znajduje zastosowanie przede wszystkim w wytwórniach pianek poliuretanowych. TDI jest oferowane na rynku światowym  przez Ciech. Kolejnym ważnym produktem Zachemu jest epichlorohydryna (EPI). Podobnie, jak w przypadku TDI, spółka jest wyłącznym producentem tego surowca w Polsce. Służy on głównie do produkcji żywic epoksydowych i jest oferowany  również na eksport.

Jak czytamy w oświadczeniu firmy, będzie ona zabiegać o zmniejszenie rozmiaru i złagodzenie skutków ewentualnego zwolnienia grupowego, w tym poprzez możliwości przekwalifikowania lub przeszkolenia zawodowego, a także uzyskania innego zatrudnienia przez zwolnionych pracowników. Zarząd zwrócił się do Powiatowego Urzędu Pracy z prośbą o nawiązanie współpracy w tym zakresie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP