Żuk: przejęcie Anwilu przez Ciech - najwcześniej w trzecim kwartale

Żuk: przejęcie Anwilu przez Ciech - najwcześniej w trzecim kwartale
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trzeci kwartał 2009 roku to pierwszy możliwy termin na finalizację przez Ciech kupna od PKN Orlen Anwilu - powiedział w środę PAP wiceminister skarbu Krzysztof Żuk.

"Z uwagi na naturalny upływ czasu związany z wyborem doradców, wyceną, negocjacjami trudno przesądzić o terminie, w którym Ciech mógłby sfinalizować transakcję kupna od PKN Orlen Anwilu" - powiedział Żuk.

Jego zdaniem, przejęcie Anwilu mogłoby nastąpić najwcześniej w trzecim kwartale 2009 roku. "To jest pierwszy możliwy termin" - powiedział wiceminister.

"Bardzo dużo zależy od zarządu Orlenu, w jakim tempie będzie prowadził cały proces zbywania aktywów Anwilu. To on ostatecznie zdecyduje, w którym momencie rozpocznie procedurę sprzedaży" - dodał Żuk.

Na początku lutego prezes Ciechu Ryszard Kunicki powiedział dziennikarzom, że jego spółka liczy na to, iż finalizacja transakcji kupna od PKN Orlen akcji Anwilu nastąpi najwcześniej w trzecim kwartale 2009 roku.

"Opóźnił się w stosunku do zapowiedzi wybór doradcy przez PKN Orlen. Gdy już ten doradca zostanie wybrany, będzie potrzebował co najmniej dwóch miesięcy na zapoznanie się z sytuacją w grupie Anwilu. Potem my będziemy badać spółkę, więc ewentualne podpisanie umów to najwcześniej trzeci kwartał" - mówił Kunicki.

Strategia PKN Orlen zakłada wyjście płockiego koncernu z Anwilu. Zainteresowanie przejęciem tej grupy wyraża konsorcjum Ciechu i Zakładów Azotowych z Tarnowa i Kędzierzyna.

Potencjalni nabywcy zawiązali już spółkę, która ma przeprowadzić transakcję. Ciech ma w niej 50 proc. udziałów, a pozostałe spółki po 25 proc.

Anwil jest jednym z największych producentów nawozów azotowych w kraju, produkuje saletrę amonową i saletrzak; jest jedynym w Polsce producentem suspensyjnego polichlorku winylu.

Grupa chemiczna Ciech jest największym koncernem chemicznym w Polsce i jednym z liderów rynku środkowoeuropejskiego. Głównymi produktami Grupy są m.in. soda kalcynowa, nawozy fosforowe, środki ochrony roślin oraz inne produkty chemiczne, mające zastosowanie w przemysłach szklarskim, meblowym, budownictwie i rolnictwie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!