Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zarządca pozostałości po Zachemie wnioskuje o upadłość

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
31-12-2013 13:39
Zarządca pozostałości po Zachemie wnioskuje o upadłość

Dawny Zachem.

Fot. Mat. pras.

Zarząd Infrastruktury Kapuściska, pozostałość po Zachemie, złożył do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Jest ona efektem trwałej utraty płynności finansowej, braku możliwości wznowienia produkcji na terenie Infrastruktury Kapuściska oraz nieudanych prób znalezienia nowego inwestora.

Upadłość IK nie wpłynie negatywnie na bieżącą działalność Grupy Chemicznej Ciech.
Zarząd IK bardzo długo starał się znaleźć pozytywne wyjście z ciężkiej sytuacji, w jakiej znalazła się Infrastruktura Kapuściska po wygaszeniu produkcji w dawnym Zachemie w grudniu 2012 roku. Od tego czasu spółka pełniła jedynie rolę operatora infrastruktury (właśnie jako Infrastruktura Kapuściska), użytkowanej przez inne podmioty. Przez ostatni rok spółka, dużym nakładem sił i środków, starała się utrzymać znajdujące się na swoim terenie instalacje w jak najlepszym stanie dla potencjalnego nowego inwestora. Jednak wobec narastających problemów finansowych nie jest już w stanie wywiązywać się dalej z tego zadania.

Niepomyślnie zakończyła się również próba uruchomienia działalności produkcyjnej na bazie instalacji EPI, na terenie Infrastruktury Kapuściska, przez jedną ze spółek z Grupy Chemicznej Ciech - Organikę-Sarzyna. Mimo dużego zaangażowania, zarówno Infrastruktury Kapuściska, jak i Ciech, oferowana bardzo wysoka cena za ścieki (opłata ustalana przez miasto Bydgoszcz i jego podmioty zależne), stawiająca pod znakiem zapytania opłacalność tej inwestycji, zmusiła Organikę-Sarzyna do wycofania się z tego projektu. Mimo to Ciech nadal jest gotowy wspierać dalsze działania aktywizujące biznes i przemysł na terenach Infrastruktury Kapuściska, po przeprowadzeniu przez syndyka postępowania upadłościowego.

Obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości Infrastruktury Kapuściska wynika
z przepisów prawa i jest efektem trwałej utraty płynności finansowej przez spółkę, której źródła przychodów nie wystarczają już na pokrycie bieżących kosztów funkcjonowania. Ostatecznie decyzja o złożeniu wniosku o ogłoszeniu upadłości Infrastruktury Kapuściska została przesądzona wyrokiem Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, który w dniu 20 grudnia oddalił powództwo IK o rozwiązanie umowy ze spółką Wodną Kapuściska, w której większość udziałów posiada miasto Bydgoszcz. Tym samym sąd odmówił IK zwolnienia jej z obowiązku dokonywania zapłaty 16,32 mln PLN rocznie, pomimo wstrzymania produkcji i znacznego ograniczenia odprowadzanych ścieków.

Najważniejszym zadaniem Zarządu Ciech nadal pozostaje zrestrukturyzowanie grupy oraz przywrócenie stabilnego wzrostu. Cały program restrukturyzacyjny ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na płynność finansową Ciech, a działania zarządu przynoszą pożądane efekty.

KOMENTARZE (26)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP