Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zarząd Puław apeluje do związków o rozwagę

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
24-06-2009 14:02
Zarząd Puław apeluje do związków o rozwagę

Zarząd Zakładów Azotowych Puławy nie zgadza się z działaniami Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego, które pomijając kryzysowe uwarunkowania rynkowe mają na celu wprowadzenie znaczących podwyżek płac w spółce.

Zarząd ZA Puławy podkreśla, że ZZPRC zerwał porozumienie zawieszające spór zbiorowy i rozpoczął referendum strajkowe, do którego nie przystąpiła żadna z pozostałych czterech organizacji związkowych działających w spółce.
Jak się dowiedzieliśmy, ponad jedna trzecia pracowników firmy (z 3300 zatrudnionych) wyraziła swój stosunek do referendum, nie godząc się na przekazanie swoich danych osobowych na potrzeby tworzenia list referendalnych.

Zarząd Puław przekonuje, że ZZPRC w ogłoszonym przed rokiem sporze zbiorowym domagał się m.in. wdrożenia taryfikatora kwalifikacyjnego stanowisk pracy i uruchomienia 15 proc. podwyżki motywacyjne, ale jednocześnie ZZPRC nie przystąpił do zawartego w sierpniu 2008 r. przez zarząd spółki i wszystkie pozostałe organizacje związkowe porozumienia płacowego, co w praktyce uniemożliwiło wprowadzenie od 1 września podwyżek płac.

- Trudno rozmawia się ze stroną, która najwyraźniej nie dostrzega globalnego kryzysu i możliwych konsekwencji swoich roszczeń -uważa prezes spółki Paweł Jarczewski.

Jego zdaniem zarząd stoi wciąż na stanowisku, że potrzeba jest stałych spotkań i rozmów z organizacjami związkowymi na temat sytuacji rynkowej w jakiej działa spółka.

Ponadto zarząd w celu zobiektywizowania swojej wiedzy na temat zaistniałego sporu zbiorowego zawarł umowę z profesorem Ruszkowskim, znanym i cenionym autorytetem z zakresu socjologii pracy. Profesor ma na zlecenie zarządu ma przygotować analizę zaistniałej sytuacji i w tym celu odbył już pierwsze spotkania z przedstawicielami organizacji związkowych w spółce.

- Nie można zapominać, że pomimo osiągania najlepszych w branży wyników, mamy sytuację znacznie trudniejszą, niż przed rokiem, kiedy to (w lutym 2008 r.) mogliśmy pozwolić sobie na znaczące podwyżki płac. Prowadzimy szeroko zakrojone działania dotyczące optymalizacji kosztów i w tym zakresie szukamy systemowych rozwiązań dotyczących motywacyjnego wynagradzania pracowników - dodaje prezes Jarczewski.

Średnie wynagrodzenie w ZA Puławy za 11 miesięcy kończącego się w czerwcu roku obrotowego wynosiło 4276 zł. Jest to jedna z najwyższych średnich w regionie (gdzie średnia w pierwszym kwartale wynosiła niespełna 2650 zł) i zdecydowanie więcej od średniej w sektorze przedsiębiorstw, gdzie w maju doszło do spadku wynagrodzeń o 101 zł, do 3193 zł.

Czytaj również: Coraz bliżej strajku w PuławachSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP