XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zaprezentowano dodatek do produkcji tworzyw ulegających samodegradacji

Zaprezentowano dodatek do produkcji tworzyw ulegających samodegradacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podczas targów Plastpol w Kielcach firma Ecoplastic zaprezentowała d2w, dodatek do produkcji tworzyw ulegających samodegradacji.

Spółka pokazała dodatek do produkcji miękkich i półsztywnych tworzyw sztucznych ulegających samodegradacji. Dodatek d2w powoduje szybki i nieszkodliwy dla środowiska rozkład niezależnie od czynnika jaki go zainicjował. Produkty zawierające wspomniany dodatek mogą być spalane, kompostowane, składowane jak i poddane recyklingowi przed całkowitym rozpadem - poinformowano na www.plastech.pl.

Dodatek d2w powoduje oksy-biodegradację tworzyw sztucznych. Oznacza to, że tworzywo oksy-biodegradowalne d2w rozpada się na wodę, dwutlenek węgla, biomasę oraz pierwiastki śladowe. Co ciekawe, nie zostawia przy tym żadnych szczątków i nie wydziela metanu. Rozwiązanie to to zasługa brytyjskiej firmy Symphony Environmental, której Ecoplastic jest przedstawicielem. Dodatek staje się coraz popularniejszy na całym świecie. W tej chwili jest już obecny w blisko 50 krajach świata. Jego stosowanie podnosi wprawdzie na koszt produkcji, lecz jakość otrzymanego tworzywa jest taka sama lub niekiedy lepsza co w przypadku tradycyjnego odpowiednika.

Co dokładnie kryje się pod nazwą d2w? Jest to cała paleta specjalistycznych dodatków do tworzyw sztucznych jak domieszki do polietylenu, polipropylenu oraz polistyrenu. Odpowiednie typy tych dodatków wpływają na zwiększenie przezroczystości tworzywa, inne zaś nadają się do procesów produkcyjnych odbywających się w wysokich temperaturach bądź dodatkowych procesów termicznych.

Technologia, o której mowa bazuje na niewielkich ilościach pro-degradantu d2w, czyli czynnika wspomagającego i przyspieszającego naturalnie zachodzący proces degradacji. Jest on dodawany podczas typowego procesu produkcyjnego i zasadniczo zmienia charakterystykę rozkładu produktu finalnego. Dzieje się to w ten sposób, że wystawiony na światło i poddany działaniu np. temperatury produkt zaczyna ulegać procesowi samodegradacji, zaś dalsza ekspozycja na te czynniki tylko przyspiesza cały proces.

Gama produktów określona mianem oksy-biodegradowalnych ulega rozpadowi w każdych warunkach, bez znaczenia jaki czynnik zainicjował rozpad.

- To duży przełom, bo w Polsce syntetyczne tworzywa sztuczne stanowią 3-10 proc. całkowitej masy odpadów oraz aż 30 proc. ich objętości. Wzrost ich ilości szacowany jest na 3 proc. rocznie. Przy wykorzystaniu nowej technologii można za to wyprodukować produkt o niezmienionych właściwościach mechanicznych w porównaniu z wyrobem tradycyjnym, za to o trwałości zaledwie od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy - przekonywali w Kielcach na Plastpolu przedstawiciele Ecoplast.

Rozłożenie polietylenu, który składa się z atomów węgla i wodoru odbywa się wówczas, gdy rozpadnie się połączenie węgiel-węgiel, co z kolei obniża wagę cząsteczkową i prowadzi do utraty wytrzymałości i trwałości łańcucha - napisano na www.plastech.pl.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zaprezentowano dodatek do produkcji tworzyw ulegających samodegradacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!